Penelope Cruz, Javier Bardem and Pedro Almodovar'dan İsrail'in Gazze saldırısına "soykırım" nitelemesi posteri

Oscar'lı Penelope Cruz, Javier Bardem and Pedro Almodovar'un öncülüğünde düzinelerce İspanyol Film Starı, yönetmeni, müzisyeni ve yazarı,  İsrail'in Gazze'ye saldırısını kınadı. 

Salı günü yayınladıkları kamusal bildiri ile İsrail'in harekatını "soykırım" olarak nitelediler.

Avrupa Birliği'nin de Gazze şeridindeki Filistinli sivil halkın karadan, sudan ve havadan bombalandığına hüküm vermesini ve gereğini yapmasına çağrıda bulundu. 

Yayınladıkları kamuya açık bildiride, İsrail ordusunun ateşkes ilan etmesini ve bir an önce İsrail'in "Gazze şeridinin yüzyıldan fazladır acısını çektiği kuşatmayı kaldırmasını" talep ettiler.

Yayınladıkları bildiride ayrıca şunlar söyleniyordu:

"Gazze korku dolu günler yaşamakta, karadan, denizden ve havadan ablukaya alınmış ve saldırı altında. Uluslararası camia hiç bir şey yapmamakla meşgulken, Filistinlilerin evleri, okulları, tarlaları yok edilmekte." 

Bildiriyi imzalayanlar arasında, yönetmenlerden  Montxo Armendariz ve Benito Zambrano; oyunculardan Lola HerreraEduardo Noriega ve Rosa Maria Sarda; ve müzisyenlerden  Amaral and Nacho Campillo de var.

İsrail ordusunun Gazze bombardımanın başlangıcı olan 3 haftadan bu yana yaklaşık 1100 Filistinli ve 56 İsrail'li hayatını kaybetmişti. 

Kaynak : Hollywood Reporter

Son Yorumlar

Yandex.Metrica