En İyi Türk Filmi posteri

Türk sinemasının 100. yılı dolayısıyla Kültür Bakanlığı koordinasyonunda yapılan oylamanın,100'den fazla üniversite ve sivil toplum kuruluşunca belirlenen 300 film ilk kez internet sitesi üzerinden halk oylamasına sunuldu.

Oylamada toplamda 360 binden fazla tekil oy kullanıldığını söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik "Türk sineması tarihindeki en geniş katılımlı çalışmalardan biri yapılmış oldu. En çok oy alan ilk 10 film arasında, birinci sırada 22 bin 582 oyla Susuz Yaz, ikinci sırada 19 binin üzerinde oyla Hababam Sınıfı, üçüncü sırada 12 binin üzerinde oyla Babam ve Oğlum, dördüncü sırada yine 2 binden fazla oyla benim de favorim olan Eşkıya var" dedi.

"Canım Kardeşim", "Selvi Boylum Al Yazmalım", "Züğürt Ağa", "Yol", "Vizontele" ve "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmlerinin listede ilk 10'a girmeyi başardığına dikkati çeken Çelik, nitelikli filmlerin oylamada yavaş ama istikrarlı şekilde yükseldiğini anlattı.

Türk filmi setleri 4 dilde, dünyanın her yerinde

Ömer Çelik, Bakanlıkça hazırlanan Türk filmleri setlerinden bu yıl Cannes Film Festivali'nde 180 ülkeden gelen katılımcılara toplamda 10 bin adet dağıtıldığını bildirerek, "En beğenilen 10 filmin yapımcıları, telif hakları konusunda haklarını Bakanlığımıza devrederlerse bu 10 filmi yine bir set haline getireceğiz ve geniş miktarda, dünyanın çeşitli yerlerinde ve Türkiye'de mümkün olan en geniş noktaya kadar ulaştırmaya çalışacağız" diye konuştu.

Bu setlerin İngilizce, Arapça, Rusça ve Çince olarak 4 dilde hazırlandığını kaydeden Çelik, böylece Türk sinemasını tanıtmak bakımından dünyanın her tarafına ulaşacak bir dil seçeneği sunduklarını söyledi.

"Türk sineması dünyada yükselmeye devam ediyor"

Çelik, Türk sinemasının 100. yılına yakışır bir yıl yaşandığını, Türk sinemasıyla işbirliği yapmak üzere Latin Amerika'dan Çin'e kadar geniş bir yelpazede Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuru yapıldığını kaydetti.

Sinema seyircisinin bu sene 50 milyonu aşacağını, yerli film seyircisinin ise bunun yüzde 60-65'ine ulaşmasını beklediklerini belirten Çelik, Türk sinemasının dünyanın da dikkatini çekerek yükselmeye devam ettiğini bildirdi. 

Bakan Ömer Çelik, Ulusal Film Arşivi ve Sinema Müzesi binasının hazırlıklarının devam ettiğini ifade etti. Bu projeye önem verdiklerini söyleyen Çelik, "Bunu yalnız sinema sanatıyla ilgili bir bellek olarak düşünmeyelim, bu ulusal tarihimizle ilgili önemli bir bellek olacak" ifadesini kullandı.

Son Yorumlar (3)

ÜmitYaşar avatar ÜmitYaşar 28 Ocak 2016 02:25:57

Susuz Yaz Martin Scorsese'nin başında bulunduğu World Cinema Foundation tarafından 2011'de restore edilmiş olup internette filmin bu haline ulaşmak oldukça kolaydır. Yani ulaşılmaz, bilinmez, ancak özel arşivlerde bulunan bir filmden söz etmiyoruz. B elirli bir sinema kültürüne sahip olmak için de fazla yaş gerekmiyor sanırım.

eylülfırtınası avatar eylülfırtınası 05 Eylül 2014 11:59:48

Susuz Yaz'ın kalitesi tartışılmaz.
Bu konuda şüphe yok.
Yalnız anlamadığım bir şey var.
Bu film, yıllardır televizyonlarda gösterilmez.
Oldukça da eski bir film.Bu filmi,sinemada izleyenler şimdi 70'lerinde.
Oy verenlerin acaba yüzde kaçı bu filmi iz ledi?
İzledi ve kendi zevk ve beğeni süzgecinden geçirerek oyladı?

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 01 Eylül 2014 15:57:56

8

Bu filimlerin listede ilk 10 da olması güzel bu filimlerin ilk 10 girmesi iyi ama o kadar filim varken recep ivedik 4 yada düğün derneğin ve başka bir çok gereksiz filmin listede olması yanlış.

Yandex.Metrica