Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

1964’te YAPILAN İLK FESTİVALİN “VENÜS”Ü GELECEĞİN “ALTIN PORTAKAL”I İLE BULUŞTU

10 Eylül 2014 10:30

Bilindiği gibi Avrupa'nın en uzun soluklu film festivalleri arasında yer alan ve ülkemizin en büyük kültür sanat etkinliği olan festival, Altın Portakal'ın yarım asırlık büyüsünü, unutulmazlarını ve Antalya'nın simgesi haline gelen "Venüs Heykelciğini"  Türkiye sinemasının bugünkü yüzü ve festivale hayat verenlerle bir araya getirdi.

 

51. ULUSLARARASI ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ

"GELENEKTEN GELECEĞE"  KÖPRÜSÜNÜ KURUYOR.

 

Geleneği gelecekle, yereli evrenselle buluşturmak için yola çıkan Altın Portakal bir ilk'i daha gerçekleştirerek, 1964'te verilen ilk ödülle, bu yıl yapılacak 51. Altın Portakal'ın jüri üyeleri ve festival komitesini Salt Galata'da bir araya getirdi. Türkiye sinemasına yön verenlerle basın mensuplarının katıldığı gecede, 51 yaşındaki ilk ödülün URART tarafından modellenerek yeniden yapılması ile hayata geçen ulusal yarışmaların ödülü 'Venüs heykelciği' ile aslına sadık kalınarak yeniden tasarlanan ve geleceği temsil eden uluslararası 'Venüs heykelciği' ödülünün sunumları da yapıldı.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Festival Başkanı Sayın Menderes Türel'in ve Festival Direktörü Elif Dağdeviren'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen geceye, 1964 yılında yapılan ilk festivalde en iyi film seçilen Gurbet Kuşları ile ödül alan rahmetli eşi Halit Refiğ'in anısına katılan Gülper Refiğ'in anlamlı konuşması renk kattı.

Ulusal festivalde yarışacak filmleri değerlendirecek jürinin başkanı Yılmaz Erdoğan ile jüri üyeleri Ebru Ceylan, İskender Pala, Songül Öden, Meral Çetinkaya, Bülent Emin Yarar, Selim Atakan, Belmin Söylemez ve Hayk Kirakosyan, uluslararası jürinin Türk üyeleri Halit Ergenç ve Zeynep Dadak, kısa film ile belgesel film yarışmalarının jürileri de geceye katılan isimler arasındaydı.

GELECEK NESİLLERE BİR 'ÖDÜL'

Gelenekten bugüne ulaşan, 50 yıldır Antalya'nın simgesi haline gelen festival ödülü "Venüs Heykelciği" bu yıl, 1964 yılında verilen ilk ödülün orijinaline sadık kalınarak URART'ın tasarımı ile geleneği onurlandırarak yeniden kente kazandırıldı.

1964 yılında Halit Refiğ'e verilen ilk ödülden yola çıkarak, geleneği temsilen aslına uygun bir şekilde bronzdan yapılan ödülün boyu 33 cm. Kaidesi siyah Toros mermerden yapılan heykelciğin elinde ise festivalin simgesi olan altın kaplama "Altın Portakal" yer alıyor.

"Uluslararası" kimliği yeniden güçlendirilen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin, Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda verilecek ödül ise, yine URART tarafından geleceği  temsilen klasik heykelin modern yorumlaması olarak düşünülerek kübik yüzeylerden oluşuyor. Siyah Toros mermer kaidesi üzerinde 33 cm yüksekliğindeki bronz heykelciğin elinde de yine festivalin simgesi altın kaplamadan oluşan "Altın Portakal" bulunuyor.

 

ALTIN PORTAKAL'IN KÜRESEL MARKASI

ANTALYA FİLM FORUM İLE GÜÇLENİYOR

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl farklılıklarıyla da sektörü bir araya getiriyor. Festival dahilinde heyecanla beklenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Uluslararası Film Yarışması'nın yanı sıra Bir Ülkeye Bakış: İspanya, Cannes'da Türkiye gibi farklı bir çok bölüm ve yarışma dışı özel gösterimler ile Antalya halkını festivalle daha da bütünleştirecek olan film tırları gibi etkinlikler de bu yılın programında yer alıyor.

Festival, Türk sinemasının 100'ncü yılında ünlü yönetmen ve yapımcıların katılacakları ustalık atölyeleriyle birlikte tarihinde bir 'ilk'e daha yer vererek, Antalya'nın marka değerini Antalya Film Forum ile küresel film endüstrisi network'üyle buluşturuyor. Ve bir ortak yapım-proje geliştirme forumu olan Antalya Film Forum'a hayat veriyor.

SON BAŞVURU TARİHİ 15 EYLÜL

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Zeynep Özbatur Atakan'ın direktörlüğünde Antalya Film Forum Ortak Yapım ve Proje Geliştirme Marketi 14-17 Ekim 2014 tarihleri arasında ilk kez gerçekleştiriyor. Forum kapsamında proje aşamasındaki uzun metraj projelerin yer alacağı Pitching (Sunum) Platformu'na başvurular devam ediyor. Kurmaca, yaratıcı belgesel ve yaratıcı animasyon projelerin yapımcılarının başvurabileceği platforma son başvuru tarihi 15 Eylül. Bu yıl Pitching Platformu'na seçilecek on projeyi Antalya Film Forum'un Danışma Kurulu üyelerinden Marsel Kalvo, Sevil Demirci, Yamaç Okur ve Zeynep Özbatur Atakan'ın oluşturduğu ön jüri belirleyecek. Seçilen projeler, festival kapsamında uluslararası ve ulusal film endüstri profesyonelleriyle buluşacak ve jüri tarafından seçilecek iki proje 30.000'er TL ile desteklenecek. Yandex.Metrica