Yed-i Velayet 7 Vilayet 7. Sanatta buluşuyor posteri

"Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali"  kapsamında ilk olarak Konya, geçmiş dönemlerin dünyalarına ışık tutmuş Hak dostlarını ağırladı. Festival, Konya'nın da aralarında bulunduğu Türkiye'nin 7 ilinden, yaşadığı kuşakları ilim ve hikmetleriyle etkilemiş 7 evliyasını konu ediyor. Kısa Film Festivali Türkiye'nin manevi, kültürel zenginliğinin en önemli yapıtaşları arasında yer alan evliyalarımızı gelecek kuşaklarımıza da taşımayı hedefliyor.

Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi, Aziz Mahmud Hüdayi, Emir Sultan, Hacı Bayram Veli, Hacı Bektaş-ı Veli,  Üveys-El Karani ve Yunus Emre'nin hayatlarından, eserlerinden günümüzü ya da yaşadıkları dönemi yansıtan kısa filmlerin yer aldığı festival ilk kez düzenleniyor. Festival'e Bursa ve Konya Valilikleri destek veriyor.

Hazırlıkların bir yıldır devam ettiği Kısa Film Festivali'nde yer alacak 7 kısa film, Türkiye genelinde düzenlenen bir yarışma ile belirlendi.  Üniversitelerin özellikle davet edildiği yarışmaya, senaryo başvuruları ise 7 Mayıs - 2 Temmuz tarihleri arasında yapıldı. 60'a yakın üniversitenin katılımıyla yoğun ilgi gören festivale başvuran filmler arasından 34 senaryo finale kaldı. 

Tüm senaryolar, Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aytekin Can başkanlığındaki jüri tarafından değerlendirildi.  Kısa film çekimleri ise My Elit Yapım'ın profesyonel ekibi  tarafından  "Doğal Plato Bursa" etkinliği çerçevesinde Bursa'nın tarihi mekanlarında gerçekleştirildi. Filmlerin yönetmenliğini Murat Vela Derman yaptı.

"Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali" Helvacızade A.Ş.'nin verdiği destek ile Konya'da düzenlenen Gala gecesi ile başladı. Dereceye giren kısa filmlerin hep birlikte izlendiği Gala Gecesi; destek veren tüm tarafları, jüri üyelerini ve film oyuncularını biraraya getirdi. Yazar Cemalnur Sargut da gala gecesinde yer alarak, projeye destek verdi.

Festival Koordinatörü Eda Sürmeli yaptığı konuşmada; Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali'nin "Kültür ve manevi dünyamızın zenginliğini gelecek kuşaklara nasıl aktarabiliriz?"  sorusuna verilen güzel bir cevap olarak doğdunu belirtti.  Yaşadığı kuşakları ilim ve hikmetleriyle etkileyen evliyalarımızı, özel bir proje ile tekrar hatırlamak ve hatırlatmak hayallerinin "Yed-i Velayet ve 7 Vilayet Kısa Film Festivali" ile hayat bulduğunu belirtti. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü'nden alınan destek ile Festivalin kapsamının genişlediğini belirten Sürmeli; projenin gerçekleşmesinde emeği olan Bursa ve Konya Valiliklerine, destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Sürmeli; yüksek tempolu bir hazırlık sürecinin ardından film gösterimi aşamasına gelmekten mutluluk duyduklarını ifade etti. Kısa Film Festivali Gala Gecesi'nin, Helvacızade Gıda İlaç Kimya San. Tic. A.Ş.'nin verdiği destekle gerçekleştirildiğini vurgulayan Eda Sürmeli,  Helvacızade'ye, genç kuşakların kültür dünyasına da katkıda bulunduğu için müteşekkir olduklarını ifade etti.


Helvacızade A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil yaptığı konuşmada; Hz. Mevlana'yı daha iyi anlamak için dünyanın dört bir yanından farklı din ve inanca sahip milyonlarca kişiyi ağırlamış güzel Konya şehrinin, "Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali" ile geçmiş dönemlerin dünyalarına ışık tutmuş evliyalarımızı ağırlamasından gurur duyduklarını belirtti. Büyükhelvacıgil sözlerine şöyle devam etti:

 "Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali, bu manevi iklimden günümüz insanının ve genç kuşakların da yararlanması gibi önemli bir görevi üstleniyor. Yarınlarımızı inşa edecek gençlerimizin yolu, topluma mâl olmuş, asırlarca insanlığa hizmet etmiş Allah dostları ile kesişiyor. Bizler Hz. Mevlana'nın bereketiyle kendimizi daha şanslı hissederek öğütleriyle çalışmaya ve üretmeye devam ettik... Hz. Mevlana'nın yaşadığı 1200'lü yıllardan bugüne tam sekiz asırlık bir zaman geçti. Fakat, Kendisi ve sözleri hala dipdiri... Hz. Mevlana'nın sevgisi ve engin hoşgörüsü dünya çapında manevi huzura erişmek isteyenler tarafından keşfediliyor. Konya bu anlamlı vesileyle dünya çapında biliniyor. Hz. Mevlana'nın Mesnevi'si  yabancı ülkelerde en çok okunan eserler arasında. Öyle ki, Hz. Mevlana'nın vefatının 700'üncü yılı UNESCO tarafından "Mevlana Yılı" ilan edildi.  Helvacızade Gıda İlaç Kimya San. Tic. A.Ş. olarak bizler 126 yıl boyunca sabır ile yılmadan güzel işler yaptık. Hoş bir kaynaktan beslendik ve başarı da kendiliğinden geldi...  Gençlerimizin de hayatlarında evliyalarımızın öğretilerine yer açmasının çok olumlu bir etki sağlayacağına inanıyor, Konya'da bu projeye destek olmaktan onur duyuyoruz."

Son Yorumlar

Yandex.Metrica