Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

'Kuzu' ve 'Kış Uykusu' Avrupa'da finalde

19 Eylül 2014 11:07

Bu yıl 27'si düzenlenecek olan Avrupa Film Ödülleri'nde finale kalan filmler belli oldu. 2014 Avrupa Kültür Başkenti Riga'da yapılan basın toplantısında açıklanan 31 Avrupa ülkesinden finale kalan 50 film arasında Türkiye 'den de iki film yer aldı: Kutluğ Ataman'ın dünya prömiyerini yaptığı Berlinale'den CICAE özel ödülüyle dönen 'Kuzu' filmi ile Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes'da Altın Palmiye'yi kazandığı 'Kış Uykusu'.
Türk sinemasının 100'üncü yılında Avrupa'nın en iyi 50 filmi içinde yer almaktan gurur duyduğunu belirten yönetmen Kutluğ Ataman, "'Kuzu' ile sayısız festivale davet edildik, dünyanın her yerinden filme beğeniler geliyor. Ayrıca Nuri Bilge Ceylan ile birlikte Türkiye'yi temsil etmek ayrı bir mutluluk kaynağı" şeklinde konuştu. 

'NYMPHOMANIAC' DA FİNALDE
Avrupa Film Akademisi'ne üye 3000'ün üzerinde yönetmen, oyuncu ve senaristin oyları ile belirlenen filmler, 2014'te iz bırakan filmleri kapsıyor. Avrupa'nın en iyi 50 filmi arasında Kutluğ Ataman ve Nuri Bilge Ceylan dışında Lars von Trier, Jean-Luc Godard, Andrzej Wajda, Mike Leigh, Jonathan Glazer, Andrey Zvyagintsev gibi sinemanın önemli isimleri yer almakta. 
Avrupa Oscar'ları olarak nitelenen Avrupa Film Ödülleri 13 Aralık'ta Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak.Yandex.Metrica