Uluslararası Bozcaada Ekolojik Film Festivali Finalistleri Belli Oldu posteri

Ülkemizin en önemli yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu, aktivist, filozof, dilbilimci ve yazar Noam Chomsky ile ilgili "Noam Chomsky ve Medya"belgeselinin ödüllü yönetmeni Mark Achbar, FİPRESCİ ve SİYAD Başkanı Alin Taşçıyan ve milletvekili Şafak Pavey'in jüri üyesi olarak görev alacağı festival 30 Ekim-2 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bozcaada için yeni imar planlarının tartışılmaya başladığı bugünlerde Bozcaada Belediyesi ve Bozcaada Turizm İşletmeleri tarafından ülkemizde ekoloji konusunda ciddi ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve bu çalışmaları ödüllendirmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BİFED) finalistleri belli oldu.

BİFED düzenlendiği ilk yıl 170 film başvurusu ile büyük ilgi gördü.  31 ülkeden başvuru yapan filmler arasından daha önce IDFA, Berlinale, Marsilya FF, Vienale, St Petersburg, Sundance gibi dünyanın birçok önemli festivallerinde finale kalmış veya ödül almış 170 film arasından 20 film yarışma finalisti olarak seçildi.

Türkiye'den de dört filmin yer aldığı Finlandiya, Brezilya, İsviçre, Fransa, ABD, Yunanistan, Malezya, Polonya, İtalya, Almanya, Portekiz, Hindistan, Avusturya, Kanada, İspanya, Belçika, Hollanda'dan katılacak yarışma filmleri şöyle:

1. Abu Haraz - Maciej L. Drygas, PL
2. Chai Qian, Displaced - Mali Arun, F
3. Char... The No-Man's Island - Sourav Sarangi, IN
4. Children of Sodom - York-Fabian Raabe, DE
5. Cotton Dreams - Sandeep Rampal Balhara, PL
6. Five Star Existence - Sonja Linden, FL
7. Hands-On: Women - Climate - Change. - Liz Miller, Nupur Basu, Karen Winthers, Mary Kiio, Iphigenie Marcoux-Fortie, CA
8. Honour Your Word - Martha Stiegman, CA
9. My Name Is Salt - Farida Pacha, CH
10. On the Art of War - Luca Bellino, Silvia Luzi, IT
11. Tarlabaşı and Me - Marianna Francese, Jaad Gaillet, F
12. The Bee Keeper - Mano Khalil, CH
13. The Carbon Rush - Amy Miller, CA
14. The Grocer - Dimitris Koutsiabasakos, GR
15. Tin House - Lara Placido, Angelo Lopes, PT
16. Web - Michael Kleiman, USA
17. Bir Avuç Cesur İnsanlar - Rüya Arzu Köksal, TR
18. Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir - İmre Azem, TR
19. Gündöndü - Nejla Demirci, TR
20. Su Bedeviler - Ömer Güneş, TR

Yarışma filmleri dışında 30 filmin de gösterim için seçildiği festivalde gösterimlerin yanı sıra fotoğraf sergileri, atölyeler, paneller, konserler ve özel gösterimler düzenlenecek.

Festivalin Jüri üyesi, yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nun "Sırtlarındaki Hayat" belgeselinin Türkiye'de ilk kez gösterilecek olan uzun versiyonunun yanı sıra, Nathalie Borgers'in çok ödüllü filmi "Kumun Rüzgarları Kayanın Kadınları" filmi özel gösterimler kapsamında izlenebilecek.

Yıllardır ülkenin hemen bütün coğrafyalarındaki yok olan sesleri arşivleyen ve ülkenin en önemli sanatçılarını destekleyen KALAN MÜZİK de festivalde bir bölüm üstlendi. bu bölümün adı: Bifed "KALAN"

BIFED Joel Bakan'ın yazdığı ve Mark Achbar  ve Jennifer Abbott'un yönettiği dünyanın en fazla ödül kazanan belgesellerinden biri olan "The Corporation" filmiyle 30 Ekim 2014 Perşembe günü başlayacak.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica