Nobel Edebiyat Ödülü Orhan Pamuk un posteri Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi Türkiye saatiyle 14.00’te açıklandı. Şans tanınan isimler arasında Suriyeli şair Adonis, Çek yazar Milan Kundera ile ABD’li Philip Roth’un da bulunduğu ödül, Türk edebiyatçı Orhan Pamuk’a değer bulundu. Pamuk böylece 1 milyon 360 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu. İsveç Akademisi yaptığı açıklamada, “Kendi şehrinin melankolik ruhunun arayışında Pamuk, kültürlerin çatışması ve birbirine karışması için yeni semboller keşfetti” dedi.

İsveç Akademisi, Pamuk’un romanlarını “kültürlerarası çatışmaları gideren semboller” yaratan metinler olarak tanımlıyor. Akademi’den yapılan açıklamada, “Pamuk, İstanbul kentinin melankolik ruhunu yeniden yakalamak için, kültürlerarası mevcut çatışmaları uzlaştıran yeni semboller yarattı” deniyor.

Akademi, Pamuk’un “Geçmiş-bugün, Doğu-Batı, Laiklik-İslam gibi karmaşık ikilemleri, iki kıtada yer alan İstanbul’un renkli insan portresi üzerinden çözümlediğini” savundu. Akademinin açıklamasında Pamuk’un, romanlarında kent, aile, zaman ve ego kavramlarını ustalıkla harmanlayarak, İstanbul’u, tarihle bugünü barıştıran bir sahneye dönüştürdüğü vurgulandı.

İsveç Akademisi’nin yayınladığı açıklamada Pamuk’un ailesinde Osmanlı geleneklerinden Batılı hayat tarzına geçişi yaşadığını ve romanlarının bu biyografik elementi estetik bir şekilde aktardığını vurguluyor. İsveç Akademisi Pamuk’un aile ve kuşak temelli söylemini Thomas Mann’a benzetiyor.

Ödül için, barış eylemcisi kimliğiyle de bilinen İsrailli yazar Amos Oz, ABD’li yazarlar Paul Auster ile Joyce Carol Oates ve İngiliz yazar Julian Barnes’ın da adları geçiyordu.

İngiliz müşterek bahis şirketi Ladbrokes’a göreyse en şanslı aday Adonis olarak gösteriliyordu. Geçen yıl, ödülün, diğer adaylara göre daha az şans tanınan Harold Pinter’a gitmesi nedeniyle bu yıl da sürpriz bir tercih yapılabileceği konuşuluyordu. Sonuçta, ödül Orhan Pamuk’a değer bulundu. Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 18 Mart 2009 14:43:03

8

orhan beyi kutlarım

Yandex.Metrica