Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Polonya Türk Filmleri Haftası Başladı

9 Ekim 2014 11:00

  Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği'nin iki ülke ilişkilerinin sinema alanında gelişip güçlenmesine katkı sağlamak ve Türk filmlerini Polonyalı sinemaseverlere ulaştırmak adına organize ettiği Polonya Türk Filmleri Haftası, 4 Ekim saat 20:00'de Yılmaz Erdoğan'ın Kelebeğin Rüyası filminin Varşova'da 350 kişilik Kinoteka sinema salonundaki özel gösterimi ile başladı. Davetlilerin tamamının bulunduğu gösterimin ardından Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Yusuf Ziya Özkan'ın katılımıyla kokteyl verildi.

 

  Gösterimden önce Radisson Blu otelde yapılan basın toplantısında etkinliğe filmleriyle katılan yönetmenlerden, Semir Aslanyürek, Yüksel Aksu, Kamil Koç, İsmail Güneş ve Mehmet Bahadır Er'in yanısıra sinema yazarları Burçak Evren ve İhsan Kabil konuşmacı olarak yer aldı.

 

  Toplantı etkinliğin hamiliğini de gerçekleştiren Varşova Büyükelçisi Prof. Yusuf Ziya Özcan'ın açılış konuşması ile başladı. Büyükelçi konuşmasında Türkiye-Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600'üncü Türk Sineması'nın yüzüncü yıl kutlamalarına vurgu yaptı.

Türk Sineması'nın son yirmi yılda gelişim çizgisine değinen Yusuf Ziya Özcan, Polonya'lı sinema severlerin Türk sinemasına gösterdikleri ilgiden memnuniyetini dile getirdi. "Türkiye-Polonya ilişkilerinin kültür sanat ve sinema köprüsüyle kendini dinamize ederek yeniden şekillenmesi"nin önemine değinen Büyükelçi, bayramı ailelerinin yanında geçirmek yerine ülke tanıtımına katkıda bulunarak bu etkinlikte yer almayı tercih ettikleri için etkinliğe Türkiye'den katılan herkese çok teşekkür etti.

 

  Büyükelçi'nin açılış konuşmasının ardından söz alan Uluslarası Boğaziçi Sinema Derneği Başkanı Kamil Koç" Etkinliği desteklediği için Sinema Genel Müdürlüğü'ne ve bu etkinliğin gerçekleşmesinde işlerin detayları ile dahi şahsen ilgilenen, en ufak bir sıkıntımızda anında çözüm üreterek sinemamıza verdiği değeri her an bize hissettiren sayın Büyükelçimiz'e çok teşekkür ediyorum" diyerek söze başladı. Diğer teşekkürlerin ardından film haftası programında yer alan filmleri, yönetmenlerini, panel ve diğer etkinliklerin içeriğini tanıttı.

 

  Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla 3-10 Ekim tarihleri arasında Polonya'da Varşova, Krakow ve Lodz olmak üzere üç ayrı şehirde eş zamanlı gösterim ve etkinliklerin yapılacağı festivalde Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu, Kamil Koç'un Asfalt Çiçekleri, Yeşim Ustaoğlu'nun Araf, Erdem Tepegöz'ün Zerre, İsmail Güneş'in Ateşin Düştüğü Yer, Mahmut Fazıl Coşkun'un Yozgat Blues, Yüksel Aksu'nun Dondurmam Gaymak, Semir Aslanyürek'in Lal, Mehmet Bahadır Er ve Maryna Gorbach'ın Sev Beni isimli filmler gösterim takviminde yer alıyor. Polonya Türk Filmleri Haftası kapsamında; gösterimlerin ardından filmlerin yönetmenleri ile izleyiciler arasında soru-cevap söyleşileri, Türkiye'den kısa filmlerle oluşturulan özel bir seçki, "Türk Sineması" paneli gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

 

  Tüm katılımcıların söz aldığı basın toplantısında, katılan gazetecilerin büyük çoğunluğunun Türk sinemasını yakından takip eden  sinema yazarlarından oluşması basın toplantısını dinleyenler açısından da keyifli hale getirdi. Özellikle Yüksel Aksu'nun kişisel film serüvenini anlatması basın mensuplarının ve salonda yer alan herkese neşeli dakikalar yaşattı.

 

  Türkiye'den Polonya'ya gelen heyette Polonya sinema okulları ile ortak çalışma görüşmeleri yapmak üzere İstanbul Medya Akademisi öğretim görevlisi ve UBSD Eğitim Komisyonu Başkanı Elif  Eda Karagöz, Kısa Filmciler, Sinema Genel Müdürlüğü temsilcisi ve Türkiye'den gazeteciler yer aldı.Yandex.Metrica