Altın Portakal'dan 11 film çekildi. posteri

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde belgesel film kategorisinde yarışacak 15 belgeselden 11'inin yapımcı ve yönetmenleri, sosyal medya hesabı üzerinden festivalden çekildiklerini duyurdu.

Belgesel Film Yarışması kategorisinde, Taksim Gezi Parkı olaylarını konu alan "Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek" adlı belgesel filmiyle sansür tartışmalarına konu olan yönetmen Reyan Tuvi'nin sosyal medya hesabından ortak açıklama yapıldı.

Festivalden çekilen belgesel yönetmenleri ve yapımcıların ortak açıklamasında, "Kriz, festival yönetimince son ana dek sorumluluk üstlenmeyen ve polemiklere sebebiyet veren bir tarz ile yönetilmiştir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, asıl meselenin filmlerin TCK maddelerine göre değerlendirilmesi ve sansürün meşrulaştırılması olduğu söylenmesine rağmen, sinema dünyasını bölen spekülasyonların ve manipülasyonların etkin olduğu bir tartışma ortamının yaratıldığı savunuldu.

Festival yönetiminin son açıklamasının da meselenin özünü çözmeye yönelik olmadığı, büyük bir hayal kırıklığı ile karşılandığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Festival yönetiminin TCK uygulamalarına dair net bir özeleştiri vermemesi, bizim açımızdan gelecekte yapılacak festivallerde de filmlerimizin bu maddelere göre müdahale görebileceği anlamına geliyor. Festivale sayılı günler kala sorunun doğru anlaşılması ve çözülmesi yönündeki umudumuzu yitirmiş olmanın üzüntüsü içerisindeyiz. Festivalin gerçekleşmesini çok önemli buluyoruz fakat filmlerimizin sansür mekanizmaları yaratılarak değerlendirilmemesini ve sanatsal özgürlüğün güvence altına alınmasını herşeyden daha çok önemsiyoruz. Aşağıda imzası olan ulusal belgesel yarışma bölümünde yer alan yönetmen ve yapımcılar olarak filmlerimizi festivalden çektiğimizi üzülerek bildiriyoruz."

Festivalden çekilen belgesel filmler ve yönetmenleri şöyle:

Albina Özden, Ayris Alptekin, Fehime Seven, Nazlı Bulum, Sefa Tokgöz "Ben bir slogan buldum: Annem benim yanımda"

Devrim Akkaya, Cem Doruk "Diyar"

Yasin Semiz "Eymir Neden Paylaşılmadı"

Zeynel Koç ve Cenk Örtülü "O iklimde kalırdı acılar/Kel"

Emel Çelebi "Kül kedisi değiliz"

Cem Kaya "Motör"

Ender Yeşildağ "Sessiz çığlık"

Güliz Sağlam ve İlker Berke "Tepecik hayal okulu"

Ahmet Yurtkul "Uzak"

Reyan Tuvi "Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek"

Deniz Yeşil "Yollara düştük"

Festivalde, Bahriye Kabadayı Dal'ın "Hakkari'nin gizemli taşları", Kurtuluş Özgen'in "Nail V.", Oktay Altunnar'ın "Yüzde 12.29", Halil Ünal, Ezel Akay, Serpil Güler, Cem Terbiyeli, Önder İnce'nin "Küçük karabalıklar" adlı belgeselleri yarışacak.​

Altın Portakal Festival Komitesi de konu üzerine bir basın açıklaması yayınladı:

Günlerdir içinde bulunduğumuz üzücü ve yıpratıcı tartışmalara bir son vermek ve sektörün tüm unsurlarıyla birlikte bir uzlaşma noktası yakalamak ve sinemamızın 100. yılında en köklü festivalimizin sağlıklı bir ortamda yapılmasını sağlamak için bir çağrıdır bu.

Öncelikle sansür konusunda eleştiride bulunan, tavır koyan herkesle hepimiz aynı fikirdeyiz. Sansür kabul edilemez.

Festival komitesi olarak zaten başından beri çok kısa bir sürede büyük bir festival hazırlığı içine girdik ve hiç beklemediğimiz bir krizle karşılaştık. Yanlış bir iletişim zinciri oluştu ve işin bu hale gelmesinde bizim de sorumlu olduğumuzu kabul ediyoruz.

Bu festival hepimizindir ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi de hepimizin ortak sorumluluğudur. Karşılıklı inatlaşmanın ve bu sorunun oluşmasında hiçbir katkısı olmayan değerli dostların, sanatçıların yıpratılmasının hiçbirimize faydası yoktur.

Sayın Reyan Tuvi'nin Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek adlı belgeseli daha önce festival dahilinde özel gösterim programı yerine ulusal belgesel yarışma bölümüne davet edilmiş ve bu davetimiz kabul görmüştür. Yönetmenin sanatçı iradesine herhangi bir baskı ya da oto sansür dayatması yapılmamıştır, yapılması da düşünülemez, bu noktada yönetmenin kendi açıklamaları da ortadadır. Ne festival tarafından ne de eser sahibi tarafından söz konusu filmin ne mesajına, ne içeriğine, ne kurgusuna, ne de bütünlüğüne dokunulması asla ve hiç bir zaman talep edilmemiş, net bir biçimde adını vererek ve yazılı olarak kişilik haklarına yönelik bir hakarete dair ortak bir hassasiyet sonucu söz konusu küfür kaldırılmıştır... Filmin ilk başta açıklandığı gibi halka açık gösterime çıkartılmaması ile ilgili gerçek bununla sınırlıdır.

Festival komitesi olarak Sayın Tuvi'nin adının hiç hak etmediği bir şekilde tüm krizin merkezine oturtulmasını kendisine yapılan ciddi bir haksızlık olarak görüyoruz ve en derin ve samimi üzüntülerimizi başta Sayın Reyan Tuvi olmak üzere sinema camiamız ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Hepimizin ve sinemamızın ortak çıkarı, bir tartışmaya tüm festivali kurban etmemektir. Karşılıklı suçlamalar ve ithamlar yerine, konuşup tartışarak çözemeyeceğimiz bir konu ve sorun olmadığı inancındayız.

Meselenin tüm taraflarını 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalimizi bir sinema bayramı biçiminde kutlamaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla

Son Yorumlar

Yandex.Metrica