“Osmanlı’dan Sinema Manzaraları”  İstanbul’la buluştu    posteri

  Bu yıl ilki gerçekleştirilen İstanbul Sessiz Sinema Günleri; 9-12 Ekim tarihlerinde seyirciyle buluşuyor. İstanbul Modern Sinema, Kino İstanbul ve İstanbul Şehir Üniversitesi ortaklığıyla gerçekleştirilen etkinlik, sinemamızın erken döneminden çeşitli örnekleri sunuyor.

İstanbul Şehir Üniversitesi'nin girişimiyle hazırlanan ve sinemaseverlere sunulan "Osmanlı'dan Sinema Manzaraları" programı kapsamında, 20. Yüzyıl başından Cumhuriyet dönemine kadar Osmanlı topraklarında batılı sinemacılar tarafından çekilen haber, belge ve seyahat filmlerinden çok özel bir seçki katılımcılarla buluştu.

Charlie İstanbul'da filmi ilk kez İstanbullularla buluştu

Gösterimi yapılan filmler arasında Manaki Kardeşler'in "Sultan Reşad'ın Balkan Ziyareti"nin yanı sıra "Belgrat", "Trablusgarp Savaşı" ve 'Şarlo' karakterinin çizgi filmi şekilde Türkiye'yi hayal ettiği "Charlie Türkiye'de" filminin de gösterimi yapıldı. 20. Yüzyılın başında İstanbul başta olmak üzere Kars ve İzmir gibi Anadolu şehirlerinden, Balkan şehirlerinden, Ortadoğu ve Afrika şehirlerinden görüntüler içeren pek çok film, İstanbullularla ilk kez buluştu. Sessiz sinema döneminde olduğu gibi 'Sessiz Sinema Günleri'nde de filmlere canlı olarak piyano müzik performansları eşlik etti.

Osmanlı Dönemi'ne filmler üzerinden tekrar 'bakıldı'

Film gösterimleri sonrası gerçekleştirilen panele Mariann Lewinsky Sträuli, (Bağımsız küratör); Elif Rongen- (Sessiz sinema küratörü / EYE Filmmuseum); Prof. Dr. Peyami Çelikcan, (İstanbul Şehir Üniversitesi İstanbul  İletişim Fakültesi Dekanı) ve Prof. Dr. Nezih Erdoğan, (İstanbul Şehir Üniversitesi) konuşmacı olarak katıldı.

Panelde filmlerin dönemin mimarisi, sosyal ve dini hayatı, meslekleri ve gündelik hayatı yansıtması nedeniyle büyük önem taşıdığı ve dönemin Türklere ve Osmanlı'ya bakışını da aktardığının altı çizildi.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica