Türkiye'nin İlk Kukla Filmi Engelli Çocuklar İçin Beyazperdedeydi posteri

Türkiye'nin ilk kukla filmi "Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış", 51. Altın Portakal'da engelli çocuklar için perdedeydi. İki düşman kasabanın öyküsünü anlatan film hem çocukların hem de büyüklerin beğenisini kazandı.

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, sinemanın yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine de programında önemli bir yer ayırıyor. Bunlardan ilki, galası AKM Aspendos Salonu'nda gerçekleştirilen "Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış" filmiydi. Türkiye'nin ilk kukla filmi olan "Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış"ın ilk seyircileri, Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilite Merkezi öğrencileri oldu. Engelli çocukları topluma dahil etmek, eğitimlerini desteklemek, sosyal bireyler olmaları yönündeki çalışmaların önemine dikkat çekmek için yapılan özel gösterim, yoğun ilgiyle karşılandı. Öğrenciler, salona girmeden önce, gösterime katılan film ekibiyle ve özellikle de kuklalara ses veren ünlü sanatçılar Janset ve Yekta Kopan'la fotoğraflar çektirdi.

Gösterimden önce film hakkında bilgi veren Festival Direktörü Elif Dağdeviren, şunları söyledi:

"İki düşman kasabanın zaman içinde kaderlerinin olumlu yönde nasıl değiştiğini çok güzel bir şekilde ve çok başarılı bir senaryoyla anlatıyor. Darısı bütün kasabaların başına!"

Filmi büyük bir ilgiyle izleyen öğrenciler ve büyükleri, gösterimden sonra; yönetmenler Nermin Er ve İsmet Kurtuluş, senarist Süreyya Kıral Erçevik, seslendirme sanatçıları Janset, Yekta Kopan ve Çok Güzel Hareketler Bunlar programıyla tanınan Şevket Süha Tezel'in de aralarında bulunduğu ekibe sorularını yöneltti. Yönetmenlerden Nermin Er, Türkiye'de hak ettiği ilgiyi göremeyen kukla sinemasına Altın Portakal'da yer verilmesinden ötürü teşekkür etti. Geniş bir ekibin katılımıyla gerçekleştirilen filme sesleriyle hayat katan Janset ve Yekta Kopan da çok eğlenceli olmakla beraber çocukları ciddiye alan böyle bir projede yer almaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Festival kapsamında 18 Ekim saat 11:00'de MİGROS AVM Salon 6'da ikinci kez gösterilecek olan "Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış", 12 Aralık'ta da vizyona girecek.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica