Kötü Zamanlardaki Güzel İnsanları Hatırlatmak İstedik posteri

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin, İspanyol sinemasına ayrılan "Bir Ülkeye Bakış" bölümündeki filmlerden "Gözleri Kapalı Yaşam Daha Kolay", seyircileri bir süreliğine de olsa eski güzel günlere götürdü. MİGROS AVM'deki gösterimin ardından soruları cevaplandıran görüntü yönetmeni Daniel Vilar da söyleşide bunu dile getirdi.

Küçük bir devlet okulunda, Beatles şarkılarının sözleriyle İngilizce öğreten Antonio, John Lennon'ın bir film için Almeria'ya geleceğini duyunca heyecanlanır ve onunla tanışmak için yola düşer. Yolda rastladığı ikilinin de katılmasıyla unutulmayacak bir macera ve dostluk başlar. Dünya prömiyerini yaptığı San Sebastian Film Festivali'nde coşkuyla karşılanan film, John Lennon'ın gerçek öyküsünden ilhamla, arka planında 60'lar İspanya'sının gri, çelişkili siyasi diktatörlüğünü barındırıyor.

Vilar, filmdeki güzel tasviri ve geri plandaki karanlık için şunları söyledi:

"Film, 1960'ların İspanya'sında diktatörlük zamanını anlatıyor. O kadar çirkinliğin olduğu bir dönemde güzel insanları da hatırlamak istedik, o yüzden bu güzel karakterleri kullandık.

Filmin, toplum için iyi bir şey yapmak için çalışan, mücadele eden bir insana adanmış olmasını yönetmen özellikle istedi. Çünkü bu, 60'larda yaşanan gerçek bir hikaye. Karakter çok ilginç; kendisi hayatta ve öğretmen. 90 yaşında.  Bu müthiş adamla tanıştık. Kendisi hâlâ öğretmeye devam ediyor. Biz bu insanlarınhayatta neler gerçekleştirdiklerini unutuyoruz. Bu aslında yönetmenimizin sıradan insanların gerçekleştirdikleri başarılara bir saygı duruşu"

 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica