Avrupa Sinemasının Ankara-Kars Buluşması posteri Dünyaca ünlü Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismaki’nin Kaybedenler Üçlemesi\'nin son filmi olan ve yalnızlığı konu alan 2006 yapımı Alacakaranlıktaki Işıklar (Lights in the Dusk) bu bölümde gösterilecek filmlerden biri. Yönetmenin kendine özgü anlatımından uzaklaşmadığı film Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışmıştı.

Norveçli genç yönetmen Jens Lien’in bu yıl Cannes Film Festivali’nde gösterilen 2006 yapımı filmi Sorun Yaratan Adam (Bothersome Man), nasıl geldiğini bilmediği tuhaf bir kentte sorunsuz bir yaşam sürmeye başlayan; fakat zamanla duygudan uzak insanlarla beraber olduğunu anlayan Andreas\'ın öyküsünü anlatıyor. Bu garip dünyada kopan parmaklar yeniden uzamakta, yenilen bütün yemekler aynı tadı vermekte, içilen içki insanı sarhoş etmemektedir. Kentten kaçmaya çalışan Andreas, hiçbir yolun kent dışına çıkmadığını fark eder. Bu düşsel filmin oyuncusu Trond Fausa Aurvag Kars’ta ağırlanacak.

Avrupa Avrupa bölümündeki bir başka film ise Alman-Makedon ortak yapımı Temas (Kontakt). Yönetmen Sergej Stanojkovski bu filminde tedavi gördüğü psikiyatri kliniğinden taburcu edilen ve insanlardan kaçan Zana ile; hapishaneden şartlı tahliyeyle çıkmış uyumsuz Janko’nun zamanla aşka dönüşen tuhaf ilişkilerini anlatıyor. Filmde Yağmurdan Önce, Saraybosna’ya Hoş Geldiniz gibi filmlerden de tanınan Makedon oyuncu Labina Mitevska da rol alıyor. Mitevska, filminin gösterimi sırasında Kars’ta olacak.

Sabun Köpüğü (A Soap), bu yıl Berlin Film Festivali’nde yönetmeni Pernille Fischer Christensen’e Jüri Büyük Ödülü\\\'nü ve En İyi İlk Film Ödülü\'nü kazandıran; ayrıca Avrupa’nın çeşitli festivallerinden ödüllerle dönen bir Danimarka filmi. Sevgilisinden henüz ayrılmış Charlotte ve romantik bir transseksüel olan Veronica’nın ilişkisini konu alan film, ironi ve acı arasında gidip gelen duyguları yalın bir dille anlatıyor.

Steen Agro’nun İngiltere ve Çek Cumhuriyeti ortak yapımı kara komedi türündeki filmi Kapa Çeneni ve Vur Beni (Shut Up and Shoot Me), tatile geldiği Prag\'da eşini trajik bir kaza sonucu kaybeden bir İngiliz’in, kendisini öldürmesi için kiraladığı, para sıkıntısı çeken bir Çek adamla ve onun çevresiyle yaşadığı komik olayları anlatıyor. Filmin yönetmeni Steen Agro ile yapımcısı John Riley de Kars’a gelecek konuklar arasında.

Polonya filmi Ben Buradayım (I Am) ise, ıslahevinden kaçan, birlikte yaşamayı umduğu annesi tarafından reddedilen ve tamamen yalnız bırakılan 11 yaşındaki Mongrel’in öyküsü. Mongrel’in yapmaya çalıştığı şey hayatla tek başına yüz yüze gelmektir. Dışarıda daha iyi bir dünya olduğunu fark etmesi, rüyalarının gerçekleşmesi için ona güç ve umut verir. Yönetmen Dorota Kedzierzawska’nın 2005 yapımı filmi, Berlin Çocuk Filmleri Festivali\'nde Uluslararası Jüri Özel Ödülü ve Berlin Film Festivali\'nde Özel Mansiyon\'a layık görüldü.

Jan Hrebejk Güzellik Başa Bela (Beauty in Trouble)\\\'da, bir yandan basit ve hoş bir aşk ilişkisini anlatırken öte yandan insan ruhunun değişkenliğinin altını çiziyor. Jarda ve Marcela bir sel baskını sonucu ellerindeki herşeyi kaybederler. Jarda, eşine, iki çocuğuna ve annesine bakabilmek için araba çalan bir çeteye katılır ve hapse düşer. Çocuklarıyla birlikte annesinin evine sığınan Marcela ise zengin bir İtalyan ile tanışınca tüm hayatı değişir. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Mutluluk ve kederi çok zekice harmanlayan Güzellik Başa Bela, ele aldığı karakterleri derinlemesine işleyen, detaylara dayalı, klişelerden uzak ve melodram tuzağına asla düşmeyen bir film. Güzellik Başa Bela, Karlovy Vary Film Festivali\'nde Jüri Özel Ödülü kazandı.

Güney Almanya\'da bir köyde geçen, Marcus H. Rosenmüller’in Ölümcül Kararlar adlı filmi, sevimli karakterlerle bezenmiş, tutuculukla ve kiliseyle inceden inceye alay eden, başından sonuna izleyiciyi şaşırtan mizah yüklü sahnelerle dolu bir ilk film. Filmde Türk oyuncu Tim Seyfi de rol alıyor.

Avrupa Avrupa bölümünde yarışacak diğer film ise Takva. Yönetmenliğini Özer Kızıltan’un yaptığı filmde Erkan Can, bulunduğu tarikatta para işlerine bakmakla görevlendirilen ve bu yüzden yaşamı bir anda değişen bir adamı canlandırıyor.

Lars Von Trier\\\'in son filmi de Türkiye’de ilk kez Gezici Festival izleyicileriyle buluşacak. İlk gösterimi geçen ay Kopenhag Film Festivali’nde yapılan Emret Patronum (The Boss Of It All) bir şirket sahibinin işsiz bir oyuncuyla anlaşıp, onu patron olarak tanıtmasıyla yaşanan komik olayları anlatıyor. Film yarışma dışı-özel gösterim programında yer alıyor.

Gezici Festival’in basın sponsorları Digitürk, TV8, TV5 Monde, Birgün, Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Milliyet Sanat, Bant Dergisi, Altyazı Dergisi, Film + Haftalık Dergisi ve Ankara Kültür Sanat Haritası.

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 18 Mart 2009 14:39:03

6

kültürel kaynaşmaları destekliyorum

Yandex.Metrica