Türk sinemasından Uzakdoğu çıkarması posteri

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk sinemasının son dönem örnekleri uluslararası çok sayıda festival komitesinin de ilgisini çekiyor.
Bakanlığın gerçekleştirdiği temaslar kapsamında Türkiye, bu yıl ve gelecek sene için dünya çapında ses getiren festivallerin yarışma özel bölümü, konuk ülke, onur konuğu gibi bölümlerine davet edildi.
Türkiye, 2014'te Uzakdoğu ekolünün uluslararası platformda kabul görmüş önemli organizasyonlarından "Busan Uluslararası Film Festivali"nin ardından "Hong Kong Asya Film Festivali"ne de davet edildi.

"Yeni Türk Sineması: 21. Yüzyılın Yüzleri"
Bu ayın başında düzenlenen ve 79 ülkeden 313 filmin katıldığı Busan Uluslararası Film Festivali'nde Türkiye Özel Bölümü gerçekleştirildi. 19.'su düzenlenen festival kapsamında "Yeni Türk Sineması: 21. Yüzyılın Yüzleri" başlığıyla Türk sinemasından seçkiler izleyiciyle buluşturuldu.
"Yeni Türk Sineması: 21. Yüzyılın Yüzleri" başlıklı bölümde; Tayfun Pirselimoğlu'nun "Ben O Değilim", Reha Erdem'in "Şarkı Söyleyen Kadınlar", Zeki Demirkubuz'un "Yeraltı", Uğur Yücel'in "Soğuk", Onur Ünlü'nün "Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi", Ahmet Boyacıoğlu'nun "Siyah Beyaz" ve Ali Aydın'ın "Küf" isimli yapımları yer aldı.
Dünya Sineması bölümünde ise Nuri Bilge Ceylan'ın "Kış Uykusu" ve Kutluğ Ataman'ın "Kuzu" adlı filmlerinin gösterimi gerçekleştirildi. Festival kapsamında 27 seansla gösterimi yapılan 9 yerli film 4 bin 612 sinemasever tarafından izlendi.
"Şarkı Söyleyen Kadınlar", "Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi" ve "Soğuk" filmlerinin gösterimi Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) başkanı Alin Taşçıyan'ın sunumuyla gerçekleştirilirken, Tayfun Pirselimoğlu, Ercan Kesal ve Ahmet Boyacıoğlu'nun katılımıyla film gösterimlerinin ardından soru cevap bölümlerine geçildi.
Ayrıca etkinlikte "Yeni Türk Sineması; 21. Yüzyılın Yüzleri" başlıklı bir panel de düzenlendi. Ali Aydın, Ercan Kesal, Ahmet Boyacıoğlu ve Alin Taşçıyan'ın katılımıyla gerçekleştirilen bu panelde 1990'ların ortalarından bu yana uluslararası başarıları göz dolduran Türk sinemasındaki değişimin nedenleri, yeni eğilimler, gişe gelirleri ve genel gidişata ilişkin bilgiler paylaşıldı.
Panelin ardından Türkiye'nin Seul Büyükelçisi'nin, Festival Onursal Başkanı Kim Dong Ho ve sektör temsilcilerinin katıldığı bir davet verildi. Sektöre buluşma zemini oluşturulan resepsiyonda, Türkiye sineması ve TÜRK sinemasının 100. yılına ilişkin de tanıtım yapıldı.

Yeşilçam'dan Hong Kong'a yolculuk
Daha çok görüntünün ön plana çıktığı, şiirsel bir anlatıma sahip filmlere ağırlık verilen Uzakdoğu sinemasının dünya çapında önem kazanmış bir diğer etkinliği olan Hong Kong Asya Film Festivali'nde de dokuz Türk filmi profesyonel sektör temsilcileri ve sinemaseverlerle buluşacak.
Festivalin yarışma bölümlerinden biri olan New Talents (Yeni Yetenekler) başlığı altında ise Yönetmen Kaan Müjdeci'nin ödüllü "Sivas" filmi yarışacak.
Festival'de "Yeşilçam'dan Yeni Türk Sineması'na" bölümünde gösterilecek dokuz yerli film arasında; Atıf Yılmaz'ın "Selvi Boylum Al Yazmalım", Yılmaz Güney'in "Umut", Şerif Gören ile Yılmaz Güney'in "Yol", Çağan Irmak'ın "Babam ve Oğlum", Yavuz Turgul'un "Eşkıya", Yeşim Ustaoğlu'nun "Bulutları Beklerken", Semih Kaplanoğlu'nun "Meleğin Düşüşü", Reha Erdem'in "5 Vakit" ve Orhan Eskiköy'ün "İki Dil Bir Bavul"u yer alıyor.
Tüm dünyada sinema çevrelerinin ilgi odağı haline gelen Festival 24 Ekim'de başlayacak ve 11 Kasım'a kadar sürecek.
Türkiye İspanya'da onur konuğu
Türk sinemasının 2014 festivallerindeki yolculuğu "59. Seminci Valladolid Film Festivali"yle devam ediyor. Onur konuğu olarak katılımın sağlandığı festivalin açılış töreninin ardından Türk sinemasından 18 yapımın gösterimi gerçekleştirilecek.
Türkiye gelecek yıl da 51. Pesaro Film Festivali, 26. Palm Spring Film Festivali ve Guanajuato Film Festivali'nde temsil edilecek.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica