İzmir Kısa Film Festivali başlıyor posteri

15. kez düzenlenecek İzmir Kısa Film Festivali, 1-5 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

Kültür Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Buca Belediyesi ve Konak Belediyesinin desteklediği festivalde; Polonya Animasyonları, Japon Seçkileri, Almanya Seçkileri, Belçika Seçkileri ve özel gösterimlerle beraber 150'yi aşkın kısa film ücretsiz olarak izleyicilerle buluşacak.

Film gösterimleri Fransız Kültür Merkezi'nde yapılacak. Aynı zamanda Ege Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi başta olmak üzere, İzmir'deki üniversitelerde de gösterimler olacak.

Festivale kurmaca, belgesel ve animasyon dallarında Altın Kedi Ödülü için yarışmak üzere, 63 ülkeden 1093 film başvurdu.

Tunç Başaran (Yönetmen), Feza Çaldıran (Görüntü Yönetmeni), Nilüfer Açıkalın (Oyuncu), Klaus W. Becker (Bremen Film Büro Yöneticisi) ve Gulbara Tolomushova'dan (Sinema Yazarı) oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucunda Altın Kedi sahiplerini bulacak.

Önceki yıllarda, İzmir Sinema Derneği tarafından yapılan festival, bu yıl ve bundan sonraki yıllarda Kare Film bünyesinde, Yusuf Saygı yönetiminde devam edecek.

Türkiye ve dünya sinemasının önemli isimleri de yapılacak olan etkinliklerle sinemaseverlerle bir araya gelecek.

Emek ve Gençlik Ödülü

Festival'in "Emek Ödülleri" sinemada set amiri olarak çalışan Selahattin Geçgel, oyuncu Kemal İnci ile Kutay Köktürk'e ve Sinema Yazarı Sadi Çilingir'e verilecek.

Festivalin "Gençlik Ödülü" ise, izledikleri filmlere verecekleri oylarla öğrenciler tarafından belirlenecek.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica