Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Suç ve Ceza film festivali başlıyor

5 Kasım 2014 03:00

Akademi ve sinema dünyasını ortak platformda buluşturan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, bu yıl mültecilere adalet arayacak. 6 Kasım Perşembe günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilecek açılış töreniyle başlayacak olan festivalde, yönetmenliğini James Gray'ın üstlendiği, Joaquin Phoenix ile Marion Cotillard'ın başrollerini paylaştığı The Immigrant'ın (Göçmen) Türkiye galası da yapılacak. Film, 1920'li yıllarda Polonya'dan New York'a göç eden iki kız kardeşin hikâyesini anlatıyor.

Filmler 'göç' ve 'adalet' temalı
Festival kapsamında İstanbul Rex ve Atlas Sinemaları'nda yarışma filmlerinin yanı sıra Türkiye'de ilk kez gösterilecek 30 film de sinemaseverlerle buluşacak. Bu filmlerin bir kısmı festivalin genel teması olan 'adalet'i bir kısmı da bu yılın konusu 'göç' olgusunu yansıtıyor. Film biletleri ise biletix tarafından satışa sunuluyor.

Sinema ve adalet
Festival kapsamında, film gösterimleri dışında paneller de düzenlenecek. Konusunun uzmanı konuşmacıların katılımıyla gerçekleşecek panellerde suç, ceza ve adalet kavramları hem sinema açısından hem de akademik açıdan 'göç' kavramı çerçevesinde tartışılacak. 'Ulusal ve Uluslararası Perspektiften Türkiye'de Göçmenlik', 'Türkiye'de Mültecilik Sorunu ve Sorunun Kaynakları', 'Türkiye'deki Suriyeli Mültecilerin Toplumsal Kabulü ve Uyumu' gibi konuların irdeleneceği panellerin ardından yapılacak Yuvarlak Masa Tartışması'nın konusu ise 'Sinema ve Adalet' olarak belirlendi.

Halka açık ve ücretsiz
13 Kasım'a kadar devam edecek festival boyunca tüm paneller Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, İstanbul Üniversitesi Kongre Merkezi'nde herkese açık ve ücretsiz olacak. Etkinliklerin ayrıntılarını ve festivalde gösterimi yapılacak filmlerin hikâyelerini festivalin resmi internet sitesi www. icapff . com'dan takip edebilirsiniz.Yandex.Metrica