Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Malatya film festivali bir ilke sahne oluyor

6 Kasım 2014 17:22

Malatya Valiliği'nin koordinasyonunda, Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin ana sponsorluğunda,  Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve İnönü Üniversitesi'nin destekleri ile düzenlenen 5. Malatya Uluslararası Film Festivali'nin basın toplantısı Four Seasons Bosphorus'ta yapıldı.
 Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Sayın Süleyman Kamçı'nın ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında Ulusal ve Uluslararası Uzun Film Yarışmacı filmleri, Ulusal Kısa Film Yarışmacı filmleri, Belgesel Yarışmacı filmleri ve jüri üyeleri açıklandı.
Festival ana sponsoru Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ertan Mumcu, Festival Sanat Yönetmeni İhsan
Kabil, Festival Genel Koordinatörü Hüseyin Namık Yıldırım'ın konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya onur ve emek ödüllerine değer görülen sanatçılar, jüri üyeleri, danışma kurulu üyeleri ve pek çok sayıda basın mensubu katıldı.
FESTİVALLLER ARASINDA ÖNEMLİ BİR YERDE
Basın Toplantısı açılış konuşmasını yapan Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Sayın Süleyman Kamçı, 100. yaşını kutladığımız sinemamızın değerli isimlerine teşekkürlerini sunarken festivallerin sektörde yeni ufuklar açtığını da vurguladı. Vali Süleyman Kamçı "Malatya Uluslararası Film Festivali henüz beşinci yaşında olmasına rağmen festivaller arasında önemli bir yer edinmiştir, dileriz daha nice yıllar sektöre daha da iyi hizmetler sunabiliriz." dedi. 
125 FİLM SEYİRCİYLE BULUŞACAK
Festival Genel Koordinatörü Hüseyin Namık Yıldırım ise festival programının bu yıl daha da dolu olduğunu belirterek festival süresince 125 filmin gösterileceğinin de vurgusunu yaptı. Yıldırım "125 film seyirciyle buluşacak; fakat festivaller sadece film gösterimlerinin yapıldığı bir yer değildir. Sinemayı daha iyi anlayabilmek adına atölye çalışmaları ve sergilerle de festivali anlamlı kılmak istiyoruz." dedi.
21 Kasım Cuma akşamı, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan Festival Açılış Töreni'yle
başlayacak festival heyecanı 27 Kasım Perşembe akşamı düzenlenecek Festival Ödül Töreni'nde ödüllerin verilmesiyle son bulacak.
YARIŞMA FİLMLERİ JÜRİYE EMANET
5. Malatya Uluslararası Film Festivali'nin Ulusal Uzun Film Yarışması'nın Jüri Başkanlığını Yönetmen Erden Kıral üstlenirken Sinema Yazarı Kerem Akça, Gazeteci-Yazar Yıldız Ramazanoğlu ve Yönetmen İsmail Güneş de jüri üyesi olarak görev alıyor.
Festivalin Uluslararası Yarışma Jürisi ise Alman Akademisyen-Sinema Tarihçisi Dr. Hans Jochim Schlegel, Akademisyen Nesim Bencoya, Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun ve İranlı Yönetmen ve Oyuncu Reza Attaran'dan oluşuyor.
FESTİVALDE BİR İLK!
Gazeteci-Yazar Bünyamin Yılmaz, Yönetmen Faysal Soysal, Ticaret Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Rıdvan Şentürk  ve (MUFF Genel Koordinatörü, Yönetmen Hüseyin Namık Yıldırım da Ulusal Kısa Film Yarışması'nın jüri üyeliğini üstlenirken; bu yıl ilk defa düzenlenen Belgesel Film Yarışması'nın jüri üyeleri de Sinema Yazarı Burçak Evren, Gazeteci, Belgesel Yönetmeni Turgay Kural, Gazeteci, Belgesel Yönetmeni Müjgan Taner,  Akademisyen Mevlüt Akyol, Belgesel Yönetmeni Semra Güzel Korver ve Belgesel Yönetmeni Ertuğrul Karslıoğlu'ndan oluşuyor.
SOLUKSUZ YARIŞMA HEYACANI
Bu yıl beşinci yaşını kutlayan Malatya Uluslararası Film Festivali'de bir kez daha soluksuz yarışma heyecanı sinemaseverleri bekliyor.
Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinde yarışacak filmler;
5. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde, 23 filmin başvurduğu Ulusal Uzun Yarışma kategorisinde 9 film yarışıyor.
Annemin Şarkısı / Yön: Erol Mintaş
Balık / Yön: Derviş Zaim
Beni Sen Anlat /  Yön: Mahur Özmen
Gittiler: "Sair ve Meçhul" / Yön: Kenan Korkmaz
İçimdeki İnsan / Yön: Aydın Sayman
Karınca Kapanı / Yön: Nuri Fırat Tanış
Kırlançgıçlar Susamışsa / Yön: Muhammet Çakıral
Netekim Karakolu / Yön: Yasin Korkmaz
Toz Ruhu / Yön: Nesimi Yetik
 Uluslararası Uzun Metraj Yarışma kategorisinde yarışacak filmler;
164 filmin müracaatta bulunduğu kategoride 10 film yarışacak.
Ulusal Kısa Metraj Yarışma kategorisinde yarışacak filmler;
5. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde, 8 film yarışıyor.
Alamor / Yön: Özer Kesemen
Düldül ve Bülbül / Yön: Nazlı Elif Durulu
Dün Bugün Yarın / Yön:  Anıl Kaya
Kafa / Yön: Koray Sevindi
Ne Topraktır Ne Asfalt / Yön:  Bedir Afşin
Öğretmen / Yön: Baran Gündüzalp
Ukde / Yön: Mehmet Gülkanat
Yuva / Yön:  Onur Yiğit
Ulusal Belgesel Yarışma kategorisinde yarışacak filmler; Bu yıl ilk defa düzenlenen Ulusal Belgesel Yarışma Kategorisine 25 film müracaatta bulunurken 8 film yarışmaya değer görüldü.
Fırtına / Yön: Aydın Kapancık
Karda Açan Menekşeler / Yön: Berfi Dicle Öğüt
Külkedisi Değiliz / Yön:  Emel Çelebi
Nail V. / Yön: Kurtuluş Özgen
Tepecik Hayal Okulu / Yön:  Güliz Sağlam
Yolanda / Yön: Emre Karapınar
Yüzde 12.29 / Yön: Oktay Altunnar
Zülfü Livaneli: Doğu ile Batı Arasında
Bir Ses / Yön: Orhan Çalışır, Cengiz Kültür, Dirk MeissnerYandex.Metrica