Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türk filmleri Paris'te

5 Kasım 2014 17:22

Her yıl geleneksel olarak farklı içerikler ve yeniliklerle Fransız seyircisiyle buluşacak etkinlik, bu yıl Türk sinemasının 100. yılına ithaf edildi.

Etkinlik kapsamında, Montparnasse bölgesinde yer alan kültür ve sanat merkezi Le Lucernaire'de, Ömer Lütfü Akad'ın yönettiği, Hülya Koçyiğit'in başrolünü oynadığı "Gelin", Yılmaz Erdoğan'ın senaryosunu yazdığı, yönettiği ve Behçet Necatigil'i canlandırdığı "Kelebeğin Rüyası", yönetmen Yavuz Turgul'un başrolünü Şener Şen'in oynadığı "Muhsin Bey", Cem Yılmaz'ın senaryosunu yazıp yönettiği ve başrolünü oynadığı "Pek Yakında", yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın senaryosunu Ebru Ceylan ile yazdığı, 64. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü kazanan "Kış Uykusu" ücretsiz gösterilecek.

Paris'te 28-30 Kasım'da gerçekleştirilecek "Paris'te Türk Sinemasıyla Randevu"nun afişini, Metin Erksan'ın 1965 yapımı filmi "Sevmek Zamanı"ndan bir sahne süsledi.

Randevunun Kreatif Direktörü Serap Engin, "Sevmek Zamanı" filminin afişte olmasının, dün olduğu gibi bugün de dünyada sanat sinemasının en büyük destekçisi Fransa'nın, sinemanın düşüncel gücüne olan inancına selam gönderirken, sadece ülkelere değil, dünya vatandaşlarına ait sinema hazinesinin restorasyonunun ve gelecek kuşaklara kazandırılmasının önemini de hatırlatmasından yola çıktıklarını belirtti.Yandex.Metrica