Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türk Sinemasının 100.yılı Aliağa’da kutlanacak

7 Kasım 2014 03:00

Kutlama etkinlikleri kapsamında Türk Sineması'nın kıymetli sanatçıları Aliağa'ya gelecek, Türk Sineması'na ait eski afişleri konu alan yağlı boya tablolarından oluşan eserler Aliağa'da sergilenecek ve Sinema Senfoni Orkestrası'nın vereceği konserin ardından Türk Sineması'na emek vermiş sanatçılara verilecek ödüllerin takdim edilmesi ile birlikte kutlama etkinlikleri sona erecek.

Aliağa'da gerçekleştirilecek olan 14 Kasım Dünya Sinema Günü ve Türk Sineması'nın 100. yılı kapsamında düzenlenecek olan etkinlikler hakkında bilgi veren Aliağa Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Volkan Severcan, Dünya'da her yıl 14 Kasım'ın dünya sinema günü olarak kutlandığını belirterek, sinema sanatının insanın hayallerini, sevinçlerini, üzüntülerini ve hasretlerini anlatan görsel bir sanat olduğunu söyledi.

Her ülkenin bir sinema tarihi olduğunu anlatan Severcan, "Fuat Uzkınay'ın Ayestefanos anıtının 14 Kasım 1914'te yıkılmasına ilişkin filmi 'İlk Türk Filmi', Fuat Uzkınay da 'İlk Türk Sinemacısı' olarak kabul edilmektedir. Türk Sineması'nda artan film sayısı ve seyirci sayısı Türk Sineması adına umut verici bir durum" dedi.

Dünya'da 14 Kasımın her yıl sinema günü olarak kutlandığını ifade eden Aliağa Belediyesi Kültür ve Sanat Danışmanı Volkan Severcan, bu kutlamaların bu yıl tarihte ilk defa Aliağa'da da yapılacağını söyledi. Aliağa Belediyesi Sanat Evi olarak Aliağalılarla birlikte 14 Kasım Cuma günü saat 20:00'de Enka Spor Salonu'nda Türk Sinemasının 100.yıl kutlamalarını gerçekleştireceklerini belirten Severcan, bu kutlamalar çerçevesinde Türk Sineması'na emek vermiş birbirinden değerli sanatçıların Aliağa'ya geleceğini belirterek, kutlama etkinliklerine başta Aliağalılar olmak üzere herkesi davet etti.

TÜRK SİNEMASINA AİT ESKİ AFİŞLERİ KONU ALAN YAĞLI BOYA TABLOLARI SERGİLENECEK
Aliağa'nın, Dünya Sinema Günü kapsamında sinema konulu bir resim sergisine de ev sahipliği yapacağını kaydeden Severcan şunları söyledi: "Türkiye'de ilk defa açılacak olan resim sergisini Aliağalılarla buluşturacağız. Bu resim sergisinde Türk Sinemasına ait eski afişlerin yağlı boya tabloları sergilenecek"

SİNEMA SENFONİ ORKESTRASI ALİAĞA'YA GELİYOR
Türk Sineması'nın 100.yıl kutlamaları çerçevesinde; ENKA Spor Salonu'nda sahne alacak olan sinema senfoni Orkestrası'nın Aliağalılara bir konser vereceğini sözlerine ekleyen Severcan, "Gecenin sonunda Türk Sineması'na emek vermiş sanatçılarımıza yapacağımız bir ödül töreni ile ödüllerini vereceğiz" diye konuştu. Yandex.Metrica