Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Boğaziçi Film Festivali'ne Rekor Katılım

12 Kasım 2014 22:34

Bu yıl ikincisi düzenlenen Boğaziçi Film Festivali düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıtıldı. Festival danışmanı ve jürileri arasında yer alan Belçim Bilgin ve Semir Aslanyürek'in de katıldığı basın toplantısında festival programı ve festival süresince yapılacak atölye çalışmaları paylaşıldı.
 
Ulusararası Boğaziçi sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen Festival bünyesindeki ulusal ve uluslararası kategorilerdeki kısa film yarışması 102 ülkeden 3682 başvuru alarak kısa film alanındaki iddiasını güçlendirdi. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 14-28 Kasın tarihleri arasında yapılacak ve tüm gösterimler ücretsiz olacak. Festival programına www.bogazicifilmfestivali.com adresinden ulaşılabiliyor.
 
Basın toplantısında konuşan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali danışmanı ve jürisi Belçim Bilgin şunları ifade etti: "Uluslararası Boğaziçi Film Festivali genç bir festival olmasına karşın gerek film gösterimleri gerek atölye çalışmaları ile kalite çıtasını yükseltiyor. Kısa film yarışmasına gösterilen ilgiden de anlaşılabileceği gibi İstanbul'ın kısa film dünyası için bir dünya başkenti haline gelme potansiyeli mevcut. Festival bünyesindeki atölye çalışmalarıyla bunun sağlıklı bir zeminde devam etmesine katkı sağlayacağız."
 
Festival danışmanı ve jürileri arasında yer alan Semir Aslanyürek de Türkiye'de sinemanın gelişmesinde festivallerin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: "Sinema usta-çırak ilişkisi içinde yoğrulan bir sektör. Genç sinemacıların sektörü tam olarak algılayabilmeleri için farklı türleri, farklı bakış açılarını tanımaları ve özümsemeleriyle mümkün. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali özellikle kısa film alanındaki iddiasıyla cazibe merkezi olma iddiası taşıyor. Bunun yanı sıra dünyadan farklı örneklerin yer aldığı seçkisiyle kendine özgü bir üslup geliştirdiğini de söyleyebiliriz."
 
Festival Genel Sanat Yönetmeni Kamil Koç da festivalin içeriği hakkında şunları söyledi: "Festival süresince konuk ülke Polonya'nın yanı sıra Asya filmlerinden seçkiler ve Derviş Zaim filmlerini göstereceğiz. Böylelikle sinemanın uzun soluklu bir yolculuk ve zihinsel bir izlek olarak algılanmasına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Hollywood'da ünlü isimlere koçluk yapan Ivana Chubbuck gibi isimler de festival bünyesindeki atölyeler ile tecrübelerini aktarma imkanı bulacaklar. Türk sinemasının 100. doğum gününe rastlayan Festival açılışımızın Türkiye'de özgün bakış açısına sahip sinema insanlarının yetişmesine katkı sağlamasını arzu ediyoruz."
 Yandex.Metrica