Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

TÜRKİYE SİNEMASI “DÜNYA AKADEMİK BULUŞMALARI” MOSKOVA’DAN BAŞLIYOR (19-23 Kasım 2014)

13 Kasım 2014 22:34

Akademik Buluşmalar ile Türkiye sinemanın sanatsal, sektörel ve akademik yönünün güçlendirmesi, dünya akademi literatürüne girerek kalıcı hale gelmesi ve orta vadede sinema temelli bir Think Tank oluşturulması hedefleniyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenen proje, İstanbul Üniversitesi- İletişim Fakültesi ve All-Russian State University of Cinematography (VGIK) arasındaki işbirliği ile EDGE Yapım tarafından gerçekleşiyor.

“Akademik Buluşmalar” çerçevesinde Türkiye sinemasından seçilen üç film, Moskova’da düzenlenen “VGIK 34. Uluslararası Öğrenci Festivali” kapsamında halka açık ve ücretsiz olarak gösterilecek. Ayrıca seçilen filmlerin yapımcı, yönetmen ve oyuncuları VGIK akademisyenleri, öğrencileri ve sektör çalışanları ile buluşacak.

Proje için Türkiye sinemasını birbirinden farklı türlerde temsil etmek üzere “Bir Zamanlar Anadolu’da”, aynı zamanda Rusya permier’ini yapacak olan “Kuzu” ve “Patron Mutlu Son İstiyor” filmleri ile birlikte Yapımcı Zeynep Özbatur Atakan, Yönetmen Kutluğ Ataman ve oyuncu Ezgi Mola da Moskova’da olacak.

Türkiye Sinemasının Geleceği Şekilleniyor

Akademik buluşmaların, her yıl farklı ülkelerle işbirliği içinde düzenlenmesi planlanırken İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi başta olmak üzere ülkemizin ve dünyanın köklü devlet üniversiteleriyle karşılıklı programlar, projeler geliştirilmesi, akademik ve sektörel sinerjilerin ortaya çıkması ve buradan sinema bazlı bir Think Tank oluşturulması amaçlanıyor.

Sinemamızın geleceğini şekillendiren çalışmaların altyapısını oluşturmasının yanı sıra uluslararası önemli film yapımcılarına Türkiye’nin doğal platolarının tanıtımı yapılırken, Türkiye’de film çekmeleri konusunda rehberlik de edilecek.

Bu çerçevede; Türkiye Sineması Dünya Akademik Buluşmaları’nın (TSDAB) birincisi, ülkemiz sinemasını yakından takip eden Türk cumhuriyetler üzerinde güçlü etkisi olan Rusya sineması ile bir araya gelmek üzere Moskova’da başlıyor. Düzenli olarak gerçekleşecek buluşmaların ikincisinin, 2015 yılında İspanya ve Çin’de organize edilmesi yönünde girişimler de sürüyor.

Editöre Not:

EDGE Yapım ve Yaratıcı Danışmanlık:

EDGE Yapım; eski gazeteci, yayın yönetmeni, internet girişimcisi ve yapımcı Elif Dağdevirentarafından kuruldu. Dağdeviren, yapımcı olarak ulusal ve uluslararası başarılara imza attığı Dondurmam Gaymak, Beyza’nın Kadınları, Cenneti Beklerken filmlerini; SosyalAlem, Genç Türkler, Heberler isimli televizyon programlarını hayata geçirdi. EDGE Yapım aynı zamanda 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali de dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası kültürel organizasyonları gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmeye devam etmektedir.

All-Russian State University of Cinematography (VGIK):

1919 yılında film yönetmeni Vladimir Gardin tarafından kurulan okul, dünyanın en eski 3 sinema okulundan biri olarak bilinir. Bondarchuk, Klimov, Patajanov, Sokurov, Tarkovsky gibi ünlü mezunları olan okulun Kuleshov, Batalov, Eisenstein, Pudovkin gibi önemli yönetmenlerden oluşan eğitimci kadrosu olmuştur. 1986’dan beri ünlü yönetmen Sergei Gerasimov’un adı okula verilmiş, 2008’de üniversite statüsü kazanmıştır.

34. Uluslararası Öğrenci Festivali /17-23 Kasım 2014, Moskova

VGIK, Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı, Rusya Federasyonu Sinemacılar Birliği, Moskova Hükümeti, Moskova Kültür Komitesi, Moskova Aile ve Gençlik Komitesi tarafından düzenleniyor. Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali yarışma ve yarışma dışı film gösterimleri ve etkinlikleri ile akademisyenleri ve öğrencileri buluşturmaktadırYandex.Metrica