'Mavi Dalga' Afı Film Festivali'nde posteri

Amerika'da gerçekleştirilen AFI Film Festivali'nde geçen yıl Antalya Film Festivali'nde "En İyi İlk Film", "En İyi Senaryo" ve "En İyi Kurgu" dallarında ödül alan 'Mavi Dalga' filmi Hollywood'da sinema severlerin beğenisine sunuldu.

Chinese Theater'daki gösterime birçok Türk ve Amerikalı sinema sever katılırken, gösterimin ardından filmin yönetmenleri Zeynep Dadak ve Merve Kayan izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Mavi Dalga'nın, Berlin Film Festivali'ndeki uluslararası prömyerinin ardından Amerika'da San Francisco ve New Orleans festivallerinde gösterildiğini belirten yönetmenler, Amerika'da tanışmalarının ardından birlikte çalışmaya başladıklarını, bu anlamda Amerika'daki festivallerden ilgi görmelerinin kendileri için ayrı bir önemi olduğunu dile getirdi.

Yaklaşık on yıldır ortak projelere imza attıklarını söyleyen Merve Kayan, "Zeynep ve ben Türkiye'nin küçük yerlerinde büyümüş insanlarız. Zeynep Balıkesir'de ben Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde büyüdüm. Bizi ortak hikayeler yazmaya iten şey de sanırım biraz bununla ilgili. Balıkesir'de büyüyen bir grup genç kızın hikayesini anlatan Mavi Dalga da böyle ortaya çıktı" dedi.

Zeynep Dadak, festivale ilişkin yaptığı değerlendirmede, "AFI her sene uluslararası festivallerde başarılı olmuş filmlerden kendine bir seçki oluşturuyor. AFI'yı diğer festivallerden ayıran yanı, Amerikan Film Enstitüsü tarafından uzun yıllardır yapılıyor olması. Festivalin, film enstitüsü eliyle gerçekleştiriliyor olması, dolayısıyla sadece film gösterimi değil, aynı zamanda üretmeye ve sinema kültürü yaratmaya odaklanmış olması onu diğerler festivallerden ayırıyor. Kendi öğrencileri, kendi içinden yetişmiş profesyonelleri olan çok katmanlı yapısıyla Amerika'da prestijli bir festival AFI. Böyle bir festivale Türkiye'den bizim filmimizi bulup seçmiş olmaları elbette mutluluk verici. Bir de tabii dünyaca ünlü büyük yapımların prömyerlerine ev sahipliği yapan Chinese Theater gibi bir yerde filmimizin seyirciyle buluşuyor olması da bizim için hoş bir ayrıcalık" diye konuştu.

Amerikan Film Enstitüsü 1971'den bu yana her yıl düzenlediği festivalle yılın en iyi filmlerini bir araya getirirken usta film yapımcılarını ve sinema kariyerinin başındaki sanatçıları dünya sinemasının başkenti Hollywood'da buluşturuyor. 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica