'Türkiye'de Sinema Tarihi' sektör zirvesinden önemli notlar posteri

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Basım Yayın ve Medya Sektör Kurulu'nun, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirdiği 'Türkiye'de Sinema Tarihi' ana temalı bir sektör zirvesinde konuşan MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, "Toplumumuzda yüz yıllık dönem içerisinde insanların ulaşamadığı alanlara sinema ile ulaştığını söyleyebiliriz" dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Basım Yayın ve Medya Sektör Kurulu, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin ev sahipliğinde 'Türkiye'de Sinema Tarihi' ana temalı bir sektör zirvesi düzenledi. Sektör zirvesinde sinemanın yüz yıllık tarihini yansıtan konuşmalar yapılırken, eski film afişleriyle geçmişten günümüze ışık tutan sergi sinemaseverlerle buluştu.

(MÜSİAD) Basım Yayın ve Medya Sektör Kurulu Mehmet Yılmaz, MÜSİAD'ın hizmetlerini 16 sektör kurulu ile icra ettirdiğini, bunlardan bir tanesinin de Basım Yayın ve Medya sektör kurulu olduğunu ifade etti. Yılmaz, "Sektör Kurulu olarak özelde Basım Yayım ve Medya üyelerimizin gelişimlerini sağlamak, işlerini geliştirmek ve varsa sorunlarına çözüm arayışlarında bulunmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Sektörel panel, forum, çalıştay ve zirveler yapmak, Üye iş adamlarımıza her türlü konuda rehberlik etmek başlıca görevlerimiz arasındadır" diye konuştu.

'İnsanların Ulaşamadığı Alana Sinema Ulaşıyor'

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, sadece ekonomiyi konuşmadıklarını, ülkenin sosyal ve kültürel değerlerinin de gündemlerinde olduğunu söyleyerek "Bugünlerin güncel konularından çözüm sürecini, kadın istihdamını ve kültürümüzü de misyonumuzun bir parçası olarak görüyoruz. Benim açımdan sinema sevgilerimizi, umutlarımızı, acılarımızı, aşklarımızı, dostluklarımızı, yoksulluklarımızı paylaştığımız bir ortam olarak değerlendiriyorum. Toplumuzda yüz yıllık dönem içerisinde insanların ulaşamadığı alanlara sinema ile ulaştığını söyleyebiliriz" dedi.

'Arzumuz, Türk Sinemasıyla İlgili Yerleşmiş Kalıpları Aşmak'

İstanbul Ticaret Üniversitesi Görsel İletişim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Rıdvan Şentürk, "Arzumuz, Türk sinemasıyla ilgili yerleşmiş kalıp yaklaşımları aşmak ve nihayet bir sanat tarihinin ancak tarihsel bir derinlik ve gelecek vizyonu ile kavranabilecek toplumsal değişim dönüşüm süreçlerinden bağımsız yazılamayacağını ve anlaşılamayacağını bir nebze olsun göstermek" şeklinde konuştu.

'Hollywood 'tan Farklı Bir İş Yapamadık'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ve İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen 'Türkiye'de Sinema Tarihi' zirvesine konuk olan Derviş Zaim, "Öğrencilerimde kamera fetişizmi görüyorum. Hocam bize kamerayı ver, senaryo nasıl yazılır anlat biz gidip çekelim. Eyvallah doğrudur pratik yapmak gerekir fakat bu şekilde olmaz, nitelikli eserler üretilmez. DVD'ni izleyeceksin, notunu alacaksın, kütüphane gidip araştıracaksın sonra gelip çekmeye başlayacaksın ancak o şekilde nitelikli bir yapıt ortaya çıkar" dedi.

Türkiye'de "Acaba Hollywood 'tan farklı bir iş yapabilir miyiz?" tartışmalarının sonuçsuz kaldığına ifade eden Zaimoğlu, Türk sinemasının üç perdeli anlatım tarzı ve karakter mizansenli bir sinema olduğunu belirtti. Bunun körü körüne bir taklit olduğunu veya olmadığını söyleyen insanlar olduğuna da değinen Zaimoğlu, "Benim şahsi görüşüm üç perdeli anlatımın körü körüne bir taklit olmadığı yönünde. Klasik Hollywood etkisinin kendisini hissettirdiğini yok sayamayız. Avrupa sineması çıktığında ise Türkiye'de de farklı sinema tartışılmaya başlanmıştır. Daha farklı bir sinema tartışmaları da şu soruyu ortaya çıkardı: 'acaba biz Hollywood 'tan daha farklı bir iş yapabilir miyiz?' Türkiyesineması bu tartışmalardan olumlu bir ivme kazanamadı. Ne yazık ki bu bir talihsizliktir. Çünkü o tartışmaların sonucunda üzerinde uzlaşılmış üç veya beş konu olsaydı Türk sinemasının momentumu daha farklı olabilirdi" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Son Yorumlar (1)

ekahyaoglu 23 Ocak 2018 09:07:30

8

Çok başarılı bir çalışma ellerinize sağlık tebrikler

Yandex.Metrica