26. Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivali başlıyor posteri

İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali bu akşam İtalyan Kültür Merkezi’nde saat 19.30’da Ulusal Yarışma Ödül Töreni ile başlıyor. Ulusal yarışma ödül töreni ile başlayacak gecede Işıl Özgentürk, Türk sineması ve kısa film üzerine bir açılış konuşması yapacak, festival düzenleme kurulu adına ise Hilmi Etikan konuklara festival ile ilgili bilgi verecek. Daha sonra katılımcılara festivalde gösterilecek yabancı filmlerden bir seçki sunulacak. Ayrıca  21 Kasım Cuma günü, "Türkiye'de Film Yönetmeni Olmak" isimli atölyede genç sinemaseverler Tayfun Pirselimoğlu ile söyleşi fırsatı yakalayacak. 27 Kasım’a kadar devam edecek olan festivalde kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel olmak üzere 200'den fazla kısa film yer alıyor.

FESTİVALE 976 FİLM BAŞVURDU

Türkiye'den 237 adet olmak üzere, festivale toplam 976 film başvurdu. Kişisel başvuruların dışında, Fransa UNIFRANCE, Polonya Krakow Film Foundation, Almanya Goethe Institut, Hollanda Eye Film Institute, Italya Roma Film Festival, İspanya Instıtuto Cervantes gibi film merkezleri tarafından seçilen kısa filmler de programda yer aldı.

FİLMLER HER GÜN 2 AYRI SALONDA GÖSTERİLİYOR

Büyük bir çoğunluğu dünyanın önemli festivallerinden ödüllerle dönmüş olan bu filmler 20-27 Kasım 2014 tarihleri arasında, ücretsiz olarak seyirciye sunulacak. Değişik gün ve saatlerde iki kez, Fransız Kültür Merkezi-Taksim ve İtalyan Kültür Merkezi-Tepebaşı sinema salonlarında Türkçe alt yazılı olarak gösterilecek bu filmlerin seans bilgilerine festivalin http://www.istanbulfilmfestival.com web sayfası programlar bölümünden ulaşılabilir.

ÖDÜLLÜ FİLMLER VE YÖNETMENLERİ SEYİRCİ İLE BULUŞUYOR

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da festival dünyanın her yanından davet edilen çok sayıda yönetmen, yapımcı ve oyuncuyu ağırlıyor. Konuk sinemacılar, film gösterimleri sonrası, seyirci ile buluşarak filmleri, çalışmaları, ülke sinemaları konusunda seyircilere bilgi veriyorlar ve gelen soruları cevaplayacak.

ULUSAL YARIŞMA

Festival kapsamında düzenlenen ulusal yarışma bölümüne başvuran filmler, bu yıl Tül AKBAL SÜALP (Akademisyen / Sinema Yazarı), Bingöl ELMAS (Belgesel Film Yönetmeni), Lamia KARAALİ (Canlandırma Film Yönetmeni / Akademisyen), Fırat SAYICI (Sinema Yazarı), Erdem TEPEGÖZ (Yönetmen), Alper TURGUT (Sinema Yazarı), Yasin Ali TÜRKERİ (Belgesel Film Yönetmeni ), Görkem YELTAN'dan  (Oyuncu / Yazar) oluşan seçici kurul üyeleri tarafından izlendi. Seçici kurul, festivalde gösterilecek yerli filmleri ve bu dalda dağıtılan ödülleri belirledi. Bu etkinlik, özellikle ulusal sinemamız için bir okul görevini de yerine getirmekte, her yıl düzenli olarak yayınlanan festival kataloğu, kısa film belleği için önemli bir kaynak oluşturuyor.

FRANSA GRENOBLE SİNEMATEK MERKEZİ İLE İŞBİRLİĞİ

"Grenoble Sinematek Derneği"nin ve "Grenoble Açık Hava Kısa Film Festivali"nin başkanlığını yapan Guillaume Poulet, festivale konuk olarak katılacak. Kendisi tarafından gerçekleştirilen 16 filmlik özel seçki festivalin kaçırılmaması gereken önemli bölümlerinden biri. Son dönem Fransız sinemasının en seçkin örneklerinden oluşan bu filmler, 24 ve 25 Kasım tarihlerinde toplu olarak gösterilecek, bazı filmlerin yönetmen ve yapımcıları da bu gösterimlerde bulunacak.

TÜRKİYE'DE FİLM YÖNETMENİ OLMAK

Kısa film çeken genç yönetmenlerin büyük bir bölümünün gönlünde bir gün uzun metraj film çekmek yatıyor. Peki, bu o kadar kolay mı? Bütçe bulmak, ekip oluşturmak, filmi çekmek ne gibi zorluklara direnmeyi gerektiriyor? Filmi çektik diyelim. Ya sonrası?  Kaç kopya çoğaltabileceğiz, nerelere nasıl dağıtacağız, salon bulabilecek miyiz? Harcadığımız parayı geri alabilecek miyiz? İşte tüm bu soruların cevabını Tayfun Pirselimoğlu verecek. 21 Kasım 2014 Cuma günü saat 18.00 de, Fransız kültür merkezi salonunda gerçekleştirilecek bu söyleşi ulusal sinemamıza biraz daha yakından bakabilme imkanı sağlayacak.

Programa; Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Hollanda, İsveç, Arjantin, Polonya Başkonsoloslukları, Fransız, İtalyan, Alman ve İspanya kültür merkezleri destek veriyor. Bu yılın afiş tasarımı, sanatçı Eylem Arbak tarafından gerçekleştirildi. Festival ile ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.istanbulfilmfestival.com 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica