Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Berlin Film Festivali’nde yeni bir kategori Audi Kısa Film Yarışması

20 Kasım 2014 08:42

Audi ayrıca 2015 yılında düzenlenecek Festival için başka ortak projeler de planlıyor.

Audi, dünyanın en önemli ve saygın film organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Berlin Uluslararası Film Festivali'ndeki desteğini artırıyor.

 

Audi Kısa Film Yarışması

Audi Kısa Film Ödülü, Audi ile Berlinale işbirliğinin yeni bir adımı. Berlinale'de geleneğe dönüşmüş sanat türlerinden biri olan kısa film, festival kapsamında en fazla önem verilen alanlar arasında yer alıyor. Berlinale Kısa Filmler kategorisi, dünyada kısa film alanındaki tüm kesimleri ve türleri temsil ediyor. Berlinale Kısa Filmler bölümünde yer alarak, en iyi kısa film yarışına katılan tüm yönetmenler aynı zamanda Audi Kısa Film Ödülü için de değerlendirilecekler. Kazananı, Berlinale tarafından oluşturulan üç kişilik uluslararası jüri belirleyecek. 20 bin Euro değerindeki en iyi kısa film ödülü, 14 Şubat 2015'te düzenlenecek olan Berlinale ödül töreninde kazanana takdim edilecek.

 

Altın Ayı ve Gümüş Ayı'dan sonra bir ödül daha

Kısa filmlerin, geleneksel olarak Berlinale'nin bir sanat etkinliği olma özelliğinin önemli unsurlarından biri olduğunu belirten Festival Direktörü Dieter Kosslick,"Altın Ayı ve Gümüş Ayı ödülleri 1955'ten bu yana veriliyor. Ve Audi sponsorluğunda bir ödül, kısa filme gösterilen ilgiyi tamamlıyor ve önemini vurguluyor. Audi'nin bu girişimi yaparak, yönetmenlik alanındaki yeteneklerin desteklenmesine daha fazla kaynak ayırmasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

 

Sinema ve Audi

Audi, uzun yıllardır büyük önem verdiği sinema konusunda birçok çalışmaya imza attı. Audi ArtExperience kültür programı, Uluslararası Kısa Film Festivali 20min|max gibi etkinliklerle, bağımsız sinemanın tanıtılmasına yönelik katkıları oldu. Bu katkılarla sıra dışı film yapımcılarının sanatlarının geniş kitlelerle buluşmasını sağlayan Audi, bu yıl bir başka çalışmayı da hayata geçirdi. Birçok kişinin unutamadığı arabalı sinema konsepti, bu yıl Berlin'in halka açık ünlü Alexanderplatz meydanında yeniden kuruldu.

 

Berlinale, gerçek anlamda olağanüstü bir film festivali. 2014 yılında, birçoğu Avrupa prömiyerini yapan 413 filmin 945 gösterimine 490 bin'den fazla kişi katıldı. Berlinale'nin önümüzdeki yıl kutlanacak olan 65'inci yıl dönümü sırasında ziyaretçiler ve konuklar bir kez daha Audi Berlinale Lounge'da film maratonunun arasında dinlenme molaları alabilecek. Kırmızı halı manzaralı bu iki katlı bina, film festivalinin programında yer alan konuşma ve panel tartışmalarına ev sahipliği yapacak. Bu yıl olduğu gibi Audi, uluslararası sinemanın yıldızlarını festivalin kırmızı halısına ulaştıracak olan şoförlü otomobiller de dahil festivalin kullanımına 300 adet araçtan oluşan bir filo tahsis edecek.Yandex.Metrica