Kültür Bakanlığı'ndan Türkiye'de film çekmeyi özendirici sinema atağı posteri

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'de sinema endüstrisinin gelişimi için hazırladığı yasa taslağını tamamladı. Gelecek hafta Bakanlar Kurulu'na sunulması planlanan taslakla, Holywood ve Avrupalı sinemacıların filmlerini Türkiye'de çekmelerini özendirmek için masraflarının bir bölümünün karşılanmasından, yerli film gösteren sinema salonlarına yardım yapılmasına bir çok önemli adım atılıyor. Bakanlığın hazırladığı taslağın içeriğiyle ilgili Umut Erdem'in Hürriyet'te yer alan haberi şöyle: 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in, "Türk sinemasının son yıllarda elde ettiği başarıları sürdürülebilir kılmak, eser sayısı ve niteliğinde artış oluşturacak, üretilen eserlerin daha fazla seyirciyle buluşmasını sağlayacak, sinema sektörünü stratejik bir sektör olarak yeniden ele alacak, yaşanan tıkanıklıkları giderecek yeni destek mekanizmalarını içeren değişiklik kanun taslağı çalışmaları tamamlanmış olup en kısa zamanda Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulacak" dediği sinema yasa çalışmasının ayrıntılarına Hürriyet ulaştı. Sektör temsilcilerinin de katılımıyla hazırlanan, "5224 Sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi Ve Sınıflandırılması İle Desteklenmesi Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağının" gelecek hafta Bakanlar Kurulu'na sunulması bekleniyor. Türk Sinemasının 100. Yılına denk getirilen çalışma önemli düzenlemeler içeriyor.

YÜZDE 25 MASRAF İADESİ

Düzenlemeyle artık yabancı yapımcıların Türkiye'de film çekmesinin önü açılıyor. Bakanlık, 2009 yılında yabancı yapımcıların, filmlerini Türkiye'de çekmesini cazip hale getirebilmek için harcamalarının KDV'lerini iade etme yönünde bir düzenleme yapmıştı. Bu doğrultuda yeni bir adım daha atıldı. Yabancı yapımcılara Türkiye'de çekim yaptıkları zaman süresince, harcamalarının yüzde 25'ini geri verecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı, çalışmanın gerçekleşebilmesi için gerekli bütçe konusunda anlaşmaya vardı. Düzenleme için başta ABD olmak üzere İngiltere, Almanya, Romanya gibi ülkeler örnek alındı. ABD, ülkesinde film çeken yapımcıların harcamalarının yüzde 30 ile yüzde 50 arasında değişen tutarını geri ödüyor.

Son Yorumlar (2)

mkurtsen avatar mkurtsen 23 Kasım 2014 23:31:49

Sen önce,
Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları, İstanbul Şehir Tiyatroları ile uğraşmayı bırak
Emek gibi tarihi sinemaları, Harbiye Şehir Tiyatrosu gibi tarihi binaları yaşatmayı öğren,
Hayatında film yönetmemiş, yaşı 70 'e gelmiş Akile Han ım lara ulufe dağıtmayı bırak
Sonrada ilgili Bakan arkadaşına söyle
Protez bacaklı Gazilerin protez bacaklarını hacizden kurtarsın
Ondan sonra oralara gel.

Haqan avatar Haqan 22 Kasım 2014 23:00:00

Devlet sinemayı önemli bir sanat dalı olarak görüp özellikle sinemanın özgür ruhunu içselleştirmedikçe sadece Türkiyeyi söğüşlemeye gelirler.

Film seç , sanatçı seç , sahne seç , sansür dibe vursun sonra da Türkiye'nin reklamını yapacağım diye m illeti buraya gelmesi için parayla teşvik etmeye çalış..

Vizyonu dar , dünya görüşü dogmatik, tam bir ortadoğu tiranlık mantığı

Yandex.Metrica