Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Amsterdam'da Belgesel Festivali

23 Kasım 2014 03:00

Amsterdam'ın merkezi Rembrent Plein çevresinde yer alan sinemalarda 12 gün boyunca dünyanın dört bir yanından derlenmiş insan öykülerinin anlatıldığı belgeseller izleyicilerle buluşmaya başladı. Uluslararası Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA) programında 300 film yer alıyor. Yaklaşık 250 bin biletin satılması beklenirken, 2 bin 500 belgesel profesyoneli, Hollanda'nın başkentinde bir araya geliyor. Festivalin en önemli özelliği sadece film gösterimlerinden ibaret olmaması. Yeni projelere destek veren atölye çalışmaları; büyük belgesel ustalarının katıldığı her biri ayrı ders niteliğinde 'Master Class' konuşmaları; tartışmalar, paneller hafta boyunca devam edecek.

Bu yıl  programda Türkiye'den bir film yer almıyor. IDFA'ya bugüne kadar katılan Türk belgesel film sayısı da oldukça az. 2008 yılında 'İki Dil, Bir Bavul' katılmış, hatta en iyi uluslararası belgesel film ödülü için yarışmıştı. Büyük ödülü alamadılar ama film festivalde oldukça beğeni toplamıştı.

IDFA'da bu yıl 'Kadın Bakışı' başlıklı bir bölüm yer alıyor. İsminden tahmin edileceği gibi bu başlık altında gösterilecek filmler ve düzenlenecek paneller ile kadın yönetmenlerin belgesel dünyasındaki rolünün tartışılması amaçlanıyor. Haftanın ve bu başlığın en önemli ismi ise geçen sene yine IDFA sırasında 'Hollanda'nın Yaşayan Efsanesi' ödülüne layık görülen Heddy Honigmann. Hollanda belgesel sinemasının en bilinen yönetmenlerinden biri Honigmann. Bu yıl ki festivalin açılış filmi 'Around the World 50 Concerts' da onun imzasını taşıyordu. 

Festivalin, bu yıl da önemli konukları var. 1970'li yılların fenomeni Uzay Yolu dizisi oyuncularından George Takei- dizideki ismiyle Teğmen Sulu; Şok Doktrini kitabının yazarı  Kanadalı gazeteci, yazar ve aktivist Naomi Klein; belgeselde Yalın objektif gerçekliği amaçlayan Doğrudan Sinema akımının öncülerinden  89 yaşındaki Amerikalı yönetmen D.A. Pennekbaker bu isimlerden bazıları.  

Snowden'ı anlatan belgesel gösterimde

Haftanın en dikkat çeken filmlerinin başında ise Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA)belgelerini medyaya sızdıran Edward Joseph Snowden'ın hikayesinin anlatıldığıCitizen 4 var.

Festivalin yarışma bölümünde ödüller yedi farklı dalda veriliyor. Ulusal ve uluslararası en iyi belgesel film ödüllerinin yanı sıra, belgesel dünyasına genç izleyicileri kazandırmayı hedefleyen DOC U ve öğrenci filmleri kategorilerinde de ödüller, 30 Kasım akşamı yapılacak kapanış töreni ile sahiplerini bulacak.Yandex.Metrica