Türk sinemasının kalbi Beyoğlu'nda atıyor posteri

Kültür ve Turizm Bakanlığı, BeyoğluBelediyesi ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür (TÜRSAK)  Vakfı'nca hayata geçirilen projenin ilk etkinliği ressam İbrahim Enez'in, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde açılan "100 Afiş Resim" sergisiyle başladı. Sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği sergiye Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, TURSAK Başkanı Engin Yiğitgil, sanatçı Selda Alkor yönetmen Muzaffer Hiçdurmaz da katıldı. 
 
TÜRK SİNEMASININ EN POPÜLER MEKANI BEYOĞLU
             
Ressam İbrahim Enez'in, "100 Afiş Resim" sergisi ile start verilen açılışta konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Beyoğlu Türk Sineması'nın her zaman en popüler mekanı olmuştur. Beyoğlu İstanbul'un, İstanbul'da Türkiye'nin özeti" dedi. Başkan Demircan konuşmasında şunları ifade etti;

 "Bu gün 100. yılını dolduran Türk Sineması'nda şöyle geriye dönüp baktığımız da Türkiye'nin yaşadıklarının ne olduğunu, sinemamızın hafızasını Ressam İbrahim Enez'in yaptığı güzel yağlı boya tabloları bizleri bir kez daha geçmişe götürdü." 
 
 İLK DEFA VATANDAŞA SORULACAK
               
Demircan ayrıca, 100. yılda 100 gün boyunca etkinlik yapacaklarını da ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bu gün jürinin belirlediği ilk on'u ilk defa vatandaşımıza soracağız. Her şeyi demokrasi ile yapıyoruz. Her şey sandıktan geçer diyoruz. Aslında buranın kazananı yok, kazanan hepsi olacak. Vatandaşımız en güzel sıralamayı yapacaktır. Sonunda bu finali, Mart ayının sonunda yine görkemli bir organizasyon ile sinemacılarımızı, yönetmenlerimizi, büyüklerimiz ve o çok sevdiğimiz aktörlerimizi, senaristlerimizi bir araya toplayacağız. Yeşilçam ödülü tadında güzel bir akşam yaşamış olacağız"
 
ÖNEMLİ OLAN HATIRLANMAK
               
Bu yarışmanın sonunda birinci olmanın çok önemli olmadığına dikkat çeken Başkan Demircan, "Önemli olan hatırlanmak. Biz burada üzerimize düşeni, vefamızı gösterip büyüklerimiz hatırlamış oluyoruz. Onu için bu heyecanı yaşatan katılımcılara çok teşekkür ediyorum." İfadesini kullandı.  
               
Konuşma sonrası sergi salonuna kurulan sandıkta oyunu kullanan Başkan Demircan, yapılacak oylamanın hayırlı olması temennisinde bulundu. 100. yılın anısına yapılan pasta, Demircan ve Alkor tarafından kesilerek davetlilere ikram edildi. Oylamanın başlamasının ardından bir ay sürecek halk oylamasıyla "en iyi drama" filmi belirlenecek.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica