Burak Arlıel'den Kırımlı Filmi Yönetmen Görüşü posteri

Rastlantıların seçimlere, seçimlerin fırsatlara dönüştüğü riskli bir yolculukta, asla tereddüt etmeden, umuttan vazgeçmeden, esaretin, yokluğun, ezilmişliğin karşısında dik durabilmek için vatan sevgisine ve özgürlük hasretine tutunan yürekli bir vatanseverin gerçek hayat hikayesinden yola çıkan "Kırımlı", yalnızlığa mahkum bir hayatın beklemediği bir anda karşısına çıkardığı aşkla yeniden dirilişin hikayesidir.


Bir ülke, bir millet, bir adam, bir kadın ve tüm duyguların tutsakça yaşandığı savaşa esir olmuş hayatlar...

Belki de tek kazanılması gereken savaş ve savaştan geriye kalan tek zafer: Kim olduğunu unutmamak... Sınır tanımadan, zaman ya da mekan ayırmadan, her zaman hedefini bulan "Aşk", savaşta yepyeni bir cephe açtığında, bir asker, bu beklenmedik duygudan kuvvet alarak, bütün engellere meydan okuyan bir kahramanı kendi içinde bulabilir mi?..

Konu, alışılmış savaş filmlerinden çok farklı düğümlerle ve şaşırtıcı dönüşlerle işlenmiş bir örgüye sahipti. En başta karakterlerin gerçekliğini sağlamak için, rolün yansıttığı duyguyu yakalamak çok önemliydi. Tüm akışın ruhu olan film yapım ekibi ise, hava şartlarıyla mücadele ederken, yorgunluğu, uykusuzluğu, tüm olumsuzlukları unutarak, hevesle, heyecanla çalışabilecek kadar senaryoya ve filme inanmalıydı. Öyle de oldu...

"Kırımlı", kim olduğunu asla unutmadan, özgür topraklarda yaşamak için hayatları pahasına tehlikelere göğüs gerenlerin, en dipte oldukları an bile pes etmeksizin, ayağa kalkanların gerçek yaşam hikayesidir.

Sahnelerinin oyun ya da karakterlerinin oyuncudan öte, hissedilir, gerçekten yaşayan bir dünya yaratmak ve izleyenleri yörüngesine çekecek bir hikayeyi beyaz perdeye taşımak istedim.

"Kırımlı"nın sade ve naif anlatım dili bu anlamda, karakterlerin nefes alan gerçek birer birey olmasını sağladı. Görsel açıdan kullandığım renkli ve zengin öğelerle birleşen anlatım dili bu sayede, aksiyonu ve draması kuvvetli bir film ortaya çıkardı.

Bugüne ve geleceğe örnek olan, tarihe yön vermiş, iyi ve vatansever insanların anısına sonsuz hürmetle ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürlerimle...

İyi seyirler dilerim.

Burak Cem Arlıel

Son Yorumlar (1)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 28 Haziran 2015 07:40:55

7

Güzel bir röportaj olmuş kırımlı filmide bir ilk filme göre iyi bir film burak arlıel in ilerde daha iyi filmler yapacağına inanıyorum.

Yandex.Metrica