9. İstanbul Uluslararası Sinema tarih Buluşması Kapanış Resepsiyonu... posteri Sinema ve tarihi bir araya getiren festival, tarihin ve dünya kültürünün bu büyük değerine “Kapanış Resepsiyonu”nda yer veriyor. “Mozart Yorum Ödülü” sahibi Avusturyalı besteci Roland Batik, festivalin kapanış gecesinde bestecinin seçkin eserlerini seslendirecek.

9 yıldan beri seçtiği temalarla dünya siyasi ve entelektüel gündemine yerleşecek konuları öngörüyle işleyen, bir sanat dalı ve bir sosyal disiplin arasında kurduğu köprüyle yeni tartışma platformları ve yorum olanakları sağlayan Sinema Tarih Buluşması, Metro Group’un desteğiyle bu yıl “İmparatorluklar” temasıyla gerçekleşti. Bir hafta boyunca 20’den fazla ülkeden 52 filmin sinemaseverlerle buluştuğu festivalin “Kapanış Resepsiyonu” 22 Aralık tarihinde Avusturya Başkonsolosluğu Kültür Ofisi’nde yapılacak. Son beş yılda Metro Group’un kurumsal desteğiyle gelenekselleşen festivalin kapanış gecesinin sunuculuğunu Altın Portakal ödüllü, yetenekli oyuncu Fadik Sevin Atasoy yapacak. Bir kültür zirvesi olarak gerçekleşen festival, görkemli bir konser çerçevesinde, “Mozart Yorum Ödülü” sahibi Avusturyalı besteci Roland Batik’in Mozart’tan seslendireceği seçkin eserlerle kapanacak.

Roland Batik
Viyana doğumlu Roland Batik piyano eğitimine Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde başlamış, çalışmalarına Friedrich Gulda ve caz piyanisti Fritz Pauer ile devam etmiştir. İlk konserini 1975 yılında Viyana Musikverein’da veren Batik, piyanist Paul Gulda ile oluşturduğu ikiliyle, 1982-1988 yılları arasında Viyana Senfoni Orkestrası, Polonya Oda Orkestrası ve Mozarteum gibi önemli orkestralar eşliğinde Avrupa’nın önde gelen sahnelerinde çalmıştır. 1988’de Batik-Gulda ikilisi ayrılmış, Roland Batik klasik, romantik ve izlenimci repertuardan örnekler seslendirdiği resital programlarına kendi bestelerini eklediği konserler vererek kendine özgü bir tarz yaratmıştır. 1977’de basçı Heinrich Werkl ve davulcu Walter Grassmann’la oluşturduğu üçlü ile birlikte de özgün bir caz stili ortaya koyar. 1991’de konser piyanistliği kariyerine dönen ve Mozart’ın piyano sonat yorumları ile Viyana Flötenuhr Ödülü’nü kazanan Batik’in Barış Üzerine Meditasyon adlı piyano konçertosu sanatçının büyük başarılarından biridir.

Detaylı Bilgi: www.sinematarih.com

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 18 Mart 2009 14:20:03

6

entellektüel bir sinema olayı. tebrikler.

Yandex.Metrica