65. Berlin Film Festivali'nde Türkiye'yi Kar Korsanları temsil ediyor  posteri

Berlin Film Festivali'nin önemli bölümlerinden Generations'da bu yıl Türkiye 'yi 'Kar Korsanları' temsil edecek. Faruk Hacıhafızoğlu'nun ilk uzun metrajlı filmi 'Kar Korsanları', dünya prömiyerini 5-15 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 65. Berlin Film Festivali'nde yapacak. Üç çocuğun evlerini ısıtabilme uğruna kömür bulmak için verdikleri mücadeleyi, 12 Eylül darbesinin gölgesinde, Kars'ın benzersiz atmosferinde, şiirsel bir görsellikle izleyiciye aktaran 'Kar Korsanları', İngiltere, Kanada, İsveç, Almanya, İtalya, Danimarka, Hindistan, ABD , Avustralya ve İrlanda'dan 13 filmle birlikte Kristal Ayı Ödülü için yarışacak. 

Kar Korsanları

Yıl 1981... Türkiye, tarihinin en acımasız askeri darbelerinden birinin henüz başlarında ve son yılların en ağır kışını yaşıyor. Doğunun en ücra köşesinde, aylarca karların kalkmadığı, tarihi bir kent olan Kars'ta o yıl, halk için kömür ihtiyacı özgürlük ihtiyacıyla yarışmakta. Birkaç devlet kurumu ve ayrıcalıklı kişi dışında parası olanlar için bile o kış kömüre ulaşabilmek imkansız. Darbe, şehri soğukla cezalandırmakta. Tek servetleri kızakları ve hayalleri olan Serhat, Gürbüz ve İbo da bembeyaz karlara tezat, simsiyah kömürün peşinde dayanışmanın gücünü keşfedecekleri bir yolculuğun başındadır. Askeri darbenin gölgesinde evlerini ısıtmak için başladıkları bu masum macera, hayatın sorumlulukları ve gerçeklerle tanıştıkları bir dönüm noktası olacaktır. 

Son Yorumlar (1)

myıldırım avatar myıldırım 05 Ocak 2015 19:07:03

7

Konusu çok iyi bu konuyla kristal ayıyı alabilir genelde bu tarz filimlere ödül veriyorlar hatta geçen yıl altın ayıyı alan çin yapımı ince buz kara kömür de bu tarz bir filimdi.

Yandex.Metrica