Türk sinemasının efsane filmi Selvi Boylum Al Yazmalım sergisi açıldı posteri

Türk sinemasının efsane filmleri arasında yer alan Selvi Boylum Al Yazmalı'nın ekibi uzun yıllar sonra sergi sayesinde bir araya geldi. Doğuş Üniversitesi , Gözaçan Kültür ve Sanat Merkezi'nde "Selvi Boylum Al Yazmalım" filminin aktristi Türkan Şoray,senaristi Ali Özgentürk ve Yrd.Doç.Dr. S. Elif Ersoy'u buluşturdu. Aksoy'un "Edebiyattan Sinemaya" konulu sunumunun ardından, Kırgız yazar Cengiz Aymatov'un "Kırmızı Eşarp" öyküsü ile filmin senaryosu arasındaki farklılıkların tartışıldığı panel gerçekleşti. Panelin moderatörlüğünü Türk Sineması Araştırmacısı M.Ünsal Elbeyli üstlendi.

Programın ardından Doğuş Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencileri, ünlü sanatçı Türkan Şoray ve filmin senaryo yazarı Ali Özgentürk ile birlikte "Selvi Boylum Al Yazmalım: Edebiyattan Sinemaya,Film Fotoğrafları Sergisi" ni gezdiler. Yoğun ilgi gören bu sergi,23 Aralık 2014 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Atıf Yılmaz'ın yönettiği, Ali Özgentürk'ün Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un "Kırmızı Eşarp" adlı öyküsünden senaryolaştırdığı "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmine ait fotoğrafların yer aldığı sergi, Doğuş Üniversitesi Kültürel Gelişim Seminerleri kapsamında hazırlandı. Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin'in başrollerinde oynadığı 1978 yılında vizyona giren filmin fotoğraflarının bulunduğu sergi, 17 Aralık çarşamba günü Fen Edebiyat Fakültesi'nde beğeniye sunuldu.
Açılış kapsamında Türk sineması araştırmacısı Ünsal Elbeyli'nin proje ve moderatörlüğünde filmin başrol oyuncusu Türkan Şoray ve Ali Özgentürk, "Edebiyattan Sinemaya" konulu söyleşiye katıldı 

Son Yorumlar (1)

myıldırım avatar myıldırım 05 Ocak 2015 19:18:07

8

Türk sinemasının en güzel aşk filimlerinden biri bundan ayrı olarak en iyi uyarlamalarındanda biri bir edebiyat uyarlaması yapmak zordur atıf yılmaz çok iyi iş çıkarmış oyuncular muhteşem performanslar göstermiş senaryo çok iyi ben cengiz aytmatov un bu eserini bilmiyordum bu sayede öğrenmişte oldum keşke gün olur asra bedel yada beyaz gemi,dişi kurdun rüyaları romanlarıda sinemaya uyarlansa.

Yandex.Metrica