Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

\"Küçük Sinemacılar\" Şubat Ayında Çıkıyor...

8 Ocak 2007 00:00
“Küçük Sinemacılar” Türkiye’de çocuklar için hazırlanan ilk sinema kitabı...
Son dönemde çocuklar okullarındaki sinema kulüpleriyle sinemaya adım atmaya başladılar. Bu kulüpler aracılığıyla kadrajı, kompozisyonu, kamera kullanmayı öğreniyorlar. Kimi dernekler, minikler için sinema atölyeleri açtı. Ve ne zaman sömestir tatili gelse, sinema salonları bol bol çocukların izleyebileceği türden filmleri göstermeye başlıyor. Bu merak nereden kaynaklanıyor? Sinema tutkunu bir kuşak mı yetişiyor? Acaba çocuklar, büyüyünce kendilerine ne olacakları sorulduğunda artık doktor, öğretmen, mühendis demenin yanı sıra sanat yönetmeni, yönetmen, senarist gibi meslekleri mi tercih edecekler?

İşte bu kitap, bir yandan çocuklara sinemanın büyülü dünyasını tanıtırken bir yandan da büyüdüklerinde severek yapmak isteyebilecekleri başka meslekler olduğunu da anlatıyor. Her 23 Nisan’da Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı koltuğuna oturan çocuklar, belki de böylece yönetmen, görsel yönetmen koltuklarına da oturmak isteyecekler.

Banu Bozdemir’in “Küçük Sinemacılar” adlı bu kitabı 17 bölümden oluşuyor. Kitap, Yeşilçam\'ıyla, Hollywood’uyla, Oyunculuk, Film Türleri, Film Formatları, Film Eleştirmenliği, Yapım Ekibi, Yerli ve Yabancı Festivalleriyle sinemaya ilgi duyan ya da bu kitapla birlikte ilgi duymaya başlayacak çocuklara sinemanın tüm yönlerini anlatıyor.

Oyuncu seçimi yönetmeni Harika Uygur, Beyoğlu Sineması Makinisti Mehmet Navruz, yer gösterici Erkan Kardan, “Okul” ve “Küçük Kıyamet” filmlerinin senaristi Doğu Yücel, “Şans Kapıyı Kırınca” ve “Keloğlan Kara Prens’e Karşı” filmlerinin yönetmeni Tayfun Güneyer, dekor tasarımcısı Hakan Yarkın, sanat yönetmeni Natali Yeres ve Naz Erayda, makyaj sanatçısı Arzu Yurter, dağıtımcı firmalardan Bir Film’den Ersan Çongar, basın tanıtım sitesi www.sadibey.com’un yöneticisi Sadi Çilingir, Çizgi Filmciler Derneği Başkanı Derviş Pasin de görüşlerini bu kitap aracılığıyla çocuklarla paylaşıyor. Kitabın çizimleri ve tasarımı Neşecan Gündüz’e ait.enigmacuture

18 Mart 2009 14:17

güzel bir sinema kitabı

Cevap Yaz
Yandex.Metrica