Bir Fantastik Türk Sineması Belgeseli posteri Yönetmenliğini Mesut Kara’nın yaptığı “Fantastiğin Sineması” adlı belgeselin danışmanları, sinema tarihçisi Giovanni Scognamillo ve türün en önemli yönetmenlerinden Yılmaz Atadeniz.

Son yıllarda yeni arayışlara giren dünya sineması, gerçek dünyadan fantazyanın kurgusal dünyasına yöneldi. Fantastik konuların, edebiyat uyarlamalarının büyük bütçeli yapımları, gösterildiği her ülkede gişe rekorları kırdı. Yeni dönem fantastik filmlerin gördüğü ilgi, bu alana yönelişi de arttırdı ve yeniden çekimler ya da devam filmleri de dahil fantazyanın uçsuz bucaksız evrenine daldı dünya sinema sektörü. Fantastik sinemanın, bizim sinemamızda da masal filmlerinden süper kahramanlara, korku filmlerinden tarihi fantezilere, düşsel fantazyaya açılan yelpazede önemli bir yeri var. Bu filmlerin çoğu, “B sınıfı” sayılsa da her dönem ilgi gördü. İlk masal filmi “Balıkçı Güzeli’nden “Keloğlan”lara, “Drakula İstanbul’da”dan “Şeytan”a, “Süper Adam”lardan “Kilink”lere, “Zagor”dan “Kızıl Maske”ye, “Tarkan”lardan “Kara Murat”lara, “Karaoğlan”lara, “Dünyayı Kurtaran Adam”a kadar fantazyanın tüm alanlarında filmler yapıldı.

Yeşilçam döneminde, yazlık bahçe sinemalarının olduğu yıllarda “film icabı” yapılanları “sahici” olarak algılayan izleyiciler, salonlarda film izlerken yaratılan bu gerçeküstü kahramanlara özenir, onlarla iletişim kurmaya çalışırdı. Salonlardan çıkan çocuklar Malkoçoğlu gibi kılıç kuşanır, Zagor gibi balta sallardı. Bir yumrukta bin kişiyi deviren kahramana dönüşmenin hayalini kurarlardı. Bütün Yeşilçam filmleri gibi, fantastik sinemanın da bütün kahramanları, kahraman suretindeki oyuncuları her zaman sevildi. Son yıllarda, özellikle genç sinema meraklılarınca fantastik filmlerin ve yönetmenlerin yeniden keşfedilmesiyle örneğin Yılmaz Atadeniz, Çetin İnanç gibi yönetmenler, Cüneyt Arkın, Aytekin Akkaya gibi oyuncular da gündeme geldi ve genç seyircinin ilgi odağı oldu. Filmleri elden ele dolaştı, kafelerde, sinema etkinliklerinde tekrar tekrar gösterildi ve izlendi.

Fantastiğin Sineması’nda görsel arşivin, fotoğrafların afişlerin yanı sıra Agah Özgüç, Akasya Asıltürkmen, Ali Hakan (Kete), Aram Gülyüz, Aslan Eroğlu, Aytekin Akkaya, Behçet Nacar, Biray Dalkıran, Canan Perver, Çetin İnanç, Cüneyt Arkın, Derviş Zaim, Erkan Can, Giovanni Sconamillo, Halit Refiğ, İrfan Atasoy, Kaya Özkaracalar, Kunt Tulgar, Levent Çakır, Metin Demirhan, Nihat İleri, Oğuz Makal, Salih Güney, Sönmez Yıkılmaz, Süheyl Eğriboz, Süleyman Turan, Suna Selen, Suzan Avcı, Tamer Yiğit, Tanju Gürsu, Tunç Başaran, Yılmaz Atadeniz, Yüksel Aksu, Yusuf Çetin, Zafer Par’la yapılan söyleşiler yer alıyor.

Son Yorumlar (2)

delikadir39 avatar delikadir39 08 Mart 2011 15:55:03

10

Güzel belgesel.Kesin izleyin.

enigmacuture avatar enigmacuture 18 Mart 2009 14:15:03

4

bir izleyici olarak çok beğendim.

Yandex.Metrica