Altyazı Mart sayısı bayilerde posteri

BIRDMAN VE SİNEMADA UZUN PLAN

Altyazı Aylık Sinema Dergisi Mart sayısında, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil dört dalda Oscar ödülü kazanan Alejandro González Iñárritu imzalı Birdman’i kapağına taşıyor. Broadway’desahneleyeceği oyuna hazırlanan eski bir Hollywood yıldızının trajikomik öyküsünü anlatan film upuzun tek bir planda çekilmiş izlenimi veriyor. Filmin bu biçimsel özelliğinden yola çıkarak sinemada uzun plan kullanımının tarihine ve ne gibi anlamlar ürettiğine bakan inceleme yazısı bu ay Altyazı’da okunabilir.

 

HER ŞEYİN TEORİSİ

Genç oyuncu Eddie Redmayne’e En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülü kazandıran Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything), 20. yüzyılın en önemli bilim insanlarından Stephen Hawking’in yaşam öyküsünü ve eşiyle ilişkisini konu edinen bir dram. Teldeki Adam (Man on Wire) ile En İyi Belgesel Oscar’ını kazanan James Marsh’ın yönettiği filmle ilgili değerlendirme yazısı bu ay Altyazı’da.

 

SÖYLEŞİLER: GUY MADDIN & PEDRO COSTA

Son filmi Yasaklı Oda (The Forbidden Room) ile !f İstanbul’a konuk olan usta yönetmen Guy Maddin ile sinema tarihine hapsolmuş kayıp filmler üzerine gerçekleştirilen söyleşi bu ay Altyazı’da okunabilir. Dergide ayrıca son filmi At Parası’nda (Cavalo Dinheiro) göçmenlerin korku ve hayallerini perdeye taşıyan Portekizli yönetmen Pedro Costa ile yapılan söyleşi de yer alıyor.

 

KESİK’İN AÇTIĞI YERDEN

Türkiye sinemasının Ermeni Soykırımı konusundaki sessizlik yeminini bozan Fatih Akın imzalı Kesik, soykırımın sinemada temsil edilebilirliği meselesini yeniden gündeme getirdi. Umut Tümay Arslan’ın bu ay Altyazı’da yer alan incelemesi Kesik’ten ve film üzerine yazılanlardan yola çıkarak sinemada soykırımın ele alınış biçimleri üzerine kafa yoruyor.

 

ALTYAZI’da ayrıca

Aşk Başkadır (Love is Strange): Evlenip evsiz kalan bir eşcinsel çiftin öyküsü

Narın Rengi (Sayat Nova): Sergey Parajanov’dan görsel bir şiir

Enigma (The Imitation Game): Kanlı canlı biyografi

Pasolini: Abel Ferrara’dan Pasolini’nin son günü üzerine

Yaban (Wild): Yoldan çıkamamaya dair

Keskin Nişancı (American Sniper): Militarizmin kara ironisi

Hayatın Kendisi (Life Itself): Bir Roger Ebert hatıratı

Jupiter Yükseliyor (Jupiter Ascending): Wachowskilerden gürültülü bir gösteri

Grinin Elli Tonu (Fifty Shades of Grey): Sado-mazoşist bir muhafazakârlık

Oyuncu (Actress): Belgesel sinema üzerine bir performans

Basit Sorular: Yekta Kopan’ın bu ayki soruları Enigma filmine

Ayın Kısası: Burak Çevik’ten 8 Haziran

Bir An: Ahmet Büke’den Ömer Kavur’un Gece Yolculuğu

Son Yorumlar (1)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 28 Şubat 2015 16:50:52

7

Altyazı bir çok sinema dergisi kapanmasına rağmen devam ediyor büyük başarı ama dergi çok küçük yazı şeklinde çıkıyor ayrıca gri bir baskısı var fiyatıda herkesin alamayacağı kadar pahalı bir süpermen dosyasıda yok süpermen dosyası olmayan dergi tats ız oluyor olsa daha iyi olur yinede herşeye rağmen sanal dergiden iyidir.

Yandex.Metrica