Altın Bamya ödülleri sahiplerini buldu posteri

Altın Bamya Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl 7'incisi düzenlenen ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Ülkü Songül"Altın Bamya Ödülleri Türk Sinemasındaki erkek egemen bakışa, kadınlara dair alanların daraltılmasına, Türk sinemasındaki cinsiyetçiliğe bir tepki olarak çıktı. 7 yıldır her töreni 'tekrar karşılaşmamak üzere' bitiyoruz. Maalesef 7'nci kez buradayız ve 100 Yılın Bamyası ödüllerini dağıtıyoruz" dedi.

'Yüz Üç Buçuk Bamya-Homofobi Ödülü', kadın ve kadınsı olmanın üstün maço değerleriyle asla bağdaşmayacağını rafine bir mizah anlayışıyla anlatırken kullandığı ifadelerin inceliğinden ötürü 'Kolpaçino' serisine verildi.

'100 Bamya Turşusu Ödülü'nün sahibi bir dönem bu filmleri izleyen erkek kuşaklarının cinselliğe ve cinsiyete dair tavırlarına esin veren 'Seks Filmleri' oldu.

'Eşek Arısı-Cinsiyetçi Dil Ödülü' ise 'Yusuf Yusuf' filminin oldu.

'100 Yılın Bamyası-Erkek Karakter Ödülü' centilmenler centilmeni 'Recep İvedik'e gitti.

'Kadın Karakter Ödülü'nüyse namuslu, sevilesi, evlenilesi örnek kadın karakter, aynı zamanda şehirli şirret sarışının alternatifi köylü, bakire, cinsiyetsiz kadın imajıyla 'Kezban' karakteri kazandı.

'100 Yılın Bamyası-Senaryo Ödülü' her kadının namusunu korumak için evinde oturması gerektiğini savunan 'Sözde Kızlar' filmine gitti.

'100 Yılın Bamyası-Film Ödülü' ise psikopat erkek kahramanın adalet arayışını Freudyen alt metniyle zenginleştirerek, kadın vajinasına yılan sokma buluşuyla cinsel taciz ve işkence kavramlarına sinema tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir çeşitleme kazandırdığı için 'Canlı Hedef' filmine verildi.

Şahan Gökbakar'ın canlandırdığı 'Recep İvedik' karakterinin hakiki bir halk çocuğu oluşu, bütün tavırlarından zarafet akması nedeniyle '100 Yılın Bamyası-Erkek Karakter' Ödülü'ne layık görüldüğü açıklandı.

Kaynak : habertürk

Son Yorumlar (1)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 26 Mart 2015 10:09:58

8

Güzel anlamlı ödüller vermişler keşke ayrıca her yıl en iyi filmler seçilirken kötü filmlerde seçilse amerikadaki ahududu ödülleri gibi belki daha kaliteli filmler bu sayede daha çok çekilir.

Yandex.Metrica