Dünya Kadınlarının Sineması Ankara'da posteri

Bu sene 8-18 MAYIS tarihlerinde Ankaralı sanatseverlerle buluşacak olan 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, Kuğulu Park'ta Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, sinema ve tiyatro oyuncusu Damla Sönmez ve vatandaşların katılımı ile festival programını açıkladı.

Birçok atölye çalışması, forum ve panele de ev sahipliği yapacak olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu sene "18'in halleri" teması ile izleyici karşısına çıkıyor.

Bu sene bir ilke daha imza atarak, festivali, tamamı gençlerden oluşan bir kurulla yürüten Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin genç kurul başkanı Damla Sönmez, birbirinden parlak ve yaratıcı 10 gençten oluşan kurul ile seçkisini tamamladıklarını söyledi. Sönmez; "Uçan süpürge kadının insan hakları mücadelesinde büyük bir adım kadın sinema sanatçıları için vizyon gişe gibi kaygılar duymadan yer alabildikleri kendilerini var edebildikleri bir organizasyon. Bu organizasyonda yer almaktan, uzun yıllardır yakından takip ettiğim Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin ilk genç kurul başkanı olmaktan onur duyuyorum" diye konuştu

Dünya Sinema Yazarları Derneği (FIPRESCİ)'nin jüri gönderdiği tek uluslararası kadın filmleri festivali olma özelliğini koruyan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri festivalinde bu sene toplam 133 film izleyicisiyle buluşacak. 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali hakkında bilgi veren Festival Koordinatörü Özlem Kınal, "Pakistan'dan Etiyopya'ya, Kuzey Kıbrıs'tan Yeni Zelanda'ya, Tanzanya'dan Mozambik'e, Almanya'dan, Fransa'ya, Cezayir'den Gürcistan'a, Hindistan'dan Ermenistan'a, Türkiye'den Amerika'ya tam 38 ülkeden, 133 film, 17 bölüm altında sinemaseverlerle buluşuyor" ifadesini kullandı.rhrhrsrh

SÜPÜRGE'NİN SİNEMASI DEĞİŞTİ

8-18 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Festival bu sene Büyülü Fener ve Çağdaş Sanatlar Merkezinde izleyicisiyle buluşuyor. Büyülü Fener sinemasında uzun metraj, Çağdaş Sanatlar Merkezinde ise belgesel, kısa film ve canlandırmalar gösterime girecek. 31 uzun, 39 belgesel, 47 kısa ve 16'sı canlandırma olmak üzere toplam 133 film gösterime girecek.

Festival bu sene, Belçika'dan Gürcistan'a, Almanya'dan Finlandiya'ya, Kanada'dan ABD'ye, Bulgaristan'dan İngiltere'ye kadar dünyanın dört bir yanından Ankara'ya gelecek, oyuncu, yönetmen ve panelist konuklarını ağırlayacak.

18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin en dikkat çeken bölümleri, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu Jürisi tarafından değerlendirilecek Her Biri Ayrı Renk ve festivalin temasını olan 18'in Halleri oluşturuyor.

Toplam 17 bölümden oluşan festivalde ayrıca;
Pembesiz-Mavisiz: Pembe Hayat KuirFest Seçkisi,
UNICEF 'in katkılarıyla "Olay Yeri: Aile"
Toronto Female Eye Film Festivali Seçkisi,
Norveç Büyükelçiliği'nin katkılarıyla "Kuzey Işıkları",
Ingmar Bergman'ın  "Sessizlik" adlı filminin izleyici ile buluşacağı Kameranın iki Yüzü:Ingrid Thulin
Merhaba Komşu!,
Savaşın Gölgesinde,
Yüzleşme,
Kadın! Yaşam! Özgürlük!,
Fotoğraf Üzerine,
Türkiye'den,
American Film Showcase,
En Gerçekler: Belgeseller,
Kısa Olmazsa Olmaz 
TÜSİAD "Kadın-Erkek Eşitliği Hakkında Her Şey" Kısa Film Yarışması filmleri
En Hayaller: Canlandırmalar
Tricky Women Uluslararası Animasyon Film Festivali Seçkisi
bölümleri yer alacak.

5usrjsreu

Festival kapsamında Ankaralı sanatseverler, Hindistan yapımı Margarita ile beyin felçli bir kadının yaşam mücadelesini, Romanya yapımı Viktoria ile bir anne kız ilişkisini, geçen yıl Cannes film festivalinin açılış filmi olan Fransa yapımı Kızlar Çetesi'ni izleme imkanına kavuşacaklar.

Birbirinden güzel filmleri 8-18 Mayıs tarihleri arasında izleme imkanına kavuşacak olan Ankaralı sinemaseverlerin, 9-10 Mayıs tarihlerinde Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun katkılarıyla izleyebilecekleri filmlerin isimleri ise şöyle:

 • Viktoria, Maya Vitkova, Romania-Bulgaria-2014
 • Mucizeler/The Wonders, Alice Rohrwacher, Italy | Switzerland | Germany-2014
 • Sandalağacı /Traces of Sandalwood, Maria Ripoll, Spain | India | France 2014
 • Zürih/ Zurich" (Sacha Polak, Netherlands / Germany / Belgium 2015
 • Joanna, Aneta Kopacz, Poland 2013
 • Kadınlar ve Savaş/Women and War, Marek Widarski, 2005
 • Gelecek Yıl/ Next Year, Vania Leturcq, Belgium/2015
 • Nena / Viel mehr geht nicht, Saskia Diesing, Netherlands | Germany - 2014
 • Bebeğim/ Be My Baby, Christina Schiewe, Germany - 2014
 • Ders/ The Lesson ,Kristina Grozeva, Petar Valchanov, Bulgaria/Greece - 2014
 • Sonsuza Dek Mutlu/Happily Ever After, Tatjana Bozic, Holland/Croatia - 2014
 • Tito'nun Gözlükleri / Tito's Glasses, Regina Schilling, Germany - 2014

Son Yorumlar (1)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 28 Nisan 2015 00:41:14

8

Damla sönmez i tebrik ederim bu genç yaşında hem televizyonda hemde sinemada başarılı işler yapıyor üstelik birde bir festivalin genç kurul başkanı olmuş helal olsun çok beğendiğim bir oyuncu güzel bir festival olacak gibi.

Yandex.Metrica