Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

68. Cannes Film Festivali başladı

14 Mayıs 2015 11:42

Bu yıl 68'incisi düzenlenecek Cannes Film Festivali başladı.

Fransa'nın Cannes kentinde yapılan Cannes Film Festivali, bu yıl 27 yıl aradan sonra ilk kez kadın bir yönetmenin filmiyle perdelerini açtı.

Festival, başrolünü Fransız oyuncu Catherine Deneuve’un oynadığı Emmanuelle Bercot’un "La Tete Haute" filminin gösterimiyle açıldı.

Cannes 1987'de tarihinde ilk kez kadın yönetmen Diane Kurys'un Man in Love filmiyle açılmış ve o tarihten itibaren festivalin açılış film seçkisinde kadın yönetmenlerin filmlerine yer verilmemişti.

Açılış törenine Fransa Kültür Bakanı Fleur Pellerin ve Adalet Bakanı Christiane Taubira da katıldı. 

Dünyanın önemli sinema etkinlikleri arasında yer alan Cannes Film Festivali, 24 Mayıs’ta düzenlenecek Altın Palmiye ödül töreni ile son bulacak.

Toplamda 83 filmin yarışacağı festivalin jürisinde Fransız oyuncu Sophie Marceau, Kanadalı sinemacı Xavier Dolan, İngiliz oyuncu Sienna Miller, Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro, İspanyol oyuncu Rossy de Palma, Malili şarkıcı Rokia Traore ile Amerikalı aktör Jake Gyllenhaal yer alıyor. 

Jüriye bu yıl ünlü yönetmen kardeşler Joel ve Ethan Coen başkanlık ediyor.

Festivalde 2 Türk yönetmen var

Altın Palmiye için ana temada 19 filmin yarışacağı Cannes da bu yıl 2 Türk yönetmen yer alıyor. Ziya Demirel kısa metraj dalında "Salı" ile Deniz Gamze Ergüven ise "Yönetmenlerin 15 Günü" adlı paralel seçkide Fransız yapımı "Mustang" isimli filmiyle festivalde ödül arayacak.

Bu yıl Altın Palmiye'ye aday olan filmler ve yönetmenleri ise şöyle :

"Sicario : Denis Villeneuve, The Sea of Trees : Gus Van Sant, Louder Than Bombs : Joachim Trier, Youth : Paolo Sorrentino, Saul Fia : Laszlo Nemes, Mia Madre : Nanni Moretti, Mon Roi : Maiwenn, The Lobster : Yorgos Lanthimos, Macbeth : Justin Kurzel, Umimachi Diary : Hirokazu Kore-Eda, Shan He Gu Ren : Jia Zhang-Ke, Nie Yinniang : Hou Hsiao Hsien, Carol : Todd Haynes, Il Racconto Dei Racconti : Matteo Garrone, Margurite et Julien : Valerie Donzelli, La Loi du Marche : Stephane Brize, Dheepan : Jacques Audiard."mansuryıldırım

14 Mayıs 2015 16:40

Geçen sene altın palmiye almış bir yönetmen onca yıl cannes da yarışmış nuri bilge ceylan yerine coen kardeşlerin jüri başkanı olması şaşırtıcı en azından jüride yer alabilirdi son yıllarda bu festivalde ödülmü almış coen biraderler neden seçildiler anlamadım bir tane uzun metraj türk filmi bile yok gerçekten üzücü.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica