Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ankara Uluslararası Film Festivali Özel Ödüllerini Belirledi

30 Ocak 2007 00:00
Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından bu sene 18.’si düzenlenecek Ankara Uluslararası Film Festivali baharın en güzel günlerinde, 12-22 Nisan 2007 tarihleri arasında Ankaralıları selamlıyor. Festival’i düzenleyen Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, bu yıl da sinema sanatına emek vermiş ve sinemayı yüceltmiş sanatçılara ve kurumlara özel ödül vermeye devam ediyor.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, 18. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında, her yıl verilmekte olan Aziz Nesin Emek Ödülü’nü; 1950’lerin sonundan bugüne kadar Türk sinemasına canlandırdığı birbirinden farklı karakterlerle verdiği büyük emek, kazandırdığı saygı ve Türk sinema oyunculuğu tarihinde bıraktığı “iz” için, “kah sevdalı, kah törelerin tutsağı, kah işveli, çoğu zaman talihsiz ve kıstırılmış, kimi zaman ise ailenin direği, direnen ve savaşan bir ana, bazen de sevdiği uğruna gözlerini veren” sevgili olduğu ve sinemaya da aynı vefakarlık ve fedakarlıkla yaklaştığı için Fatma Girik’e vermeyi uygun bulmuştur.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, Ankara Kitle İletişim Ödülü’nü ise; 1964 yılından bu yana Türkiye’deki sinema serüvenine bir yandan düzenlediği Festivallerle katkıda bulunan bir yandan Türk filmlerini ve sanatçılarını ödüllendirerek “film festivali” geleneğini kurumsallaştıran, bu niteliğiyle Türk sinemasının dünyada tanınmasına ön ayak olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne vermeyi yerinde görmüştür.

2002 yılından bu yana ülkemiz sanatına görsel iletişim yoluyla katkıda bulunan sanatçılara Sanat Çınarı unvanı vermeyi kararlaştıran Ankara Uluslararası Film Festivali bu unvanı da, Türk edebiyatına yaptığı katkılardan dolayı Erhan Bener’e layık görmüştür.

Bunlarla birlikte 18. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Film, kısa, canlandırma ve belgesel film yarışmalarına başvurular devam ediyor. Yönetmelik ve başvurular www.filmfestankara.org.tr adresinden ulaşılabilir. Yarışmalar için son başvuru tarihi 7 Mart 2007.enigmacuture

18 Mart 2009 14:05

isabetli kararlar verilmiş

Cevap Yaz
Yandex.Metrica