10.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afiş Yarışması Sonuçlandı posteri Ankara’da 10 yıldır baharla birlikte esen festival havası karlı günlerde de esmeye devam ediyor. Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan Uçan Süpürge’nin 10.yaşına özel etkinlerden biri olan Afiş Yarışması sonuçlandı.

Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu, Prof. Dr. İncilay Yurdakul, Doç. Dr. Çiğdem Erbuğ, Yrd. Doç. Semra Çevik, Yrd. Doç. Andreas Treske ve Sevna Akpınar’dan oluşan jüri üyeleri, yarışmaya katılan 195 eserin incelemiş ve ilk aşamada 21 eser teknik açıdan yeterli bulunmadığı için elenmiştir. Sonraki değerlendirmede de 73 eser sergilenmeye değer bulunmuştur. Yarışmanın ilk üçü ise şöyle :

Daphne rumuzlu, Sultan Kıral’ a ait esere yenilikçi olduğu ve kadını ona biçilen rollerden sıyrılmış, herhangi bir kalıpla sınırlandırmamış bir biçimde yorumladığı ve bu görüntünün Uçan Süpürgeyi temsil ettiği gerekçesiyle birincilik,

Morsev rumuzlu, Serap Metin’e ait esere film festivalini bir sinema salonundan yorumlayarak izleyiciyi de dahil ettiği, 10.yıl vurgusunu sağlam yaptığı ve kadının varlığına dair kullanılan şal ile bir iz bıraktığı gerekçesiyle ikincilik,

000001 rumuzlu, Erdal Duman’a ait esere kullandığı teknikle bir fark yaratıp, Uçan Süpürge logosunu çarpıcı bir biçimde kullanmasıyla sinemasal bir görüntü elde ettiği gerekçesiyle üçüncülük ödüllerinin verilmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir.

Yarışmanın ana teması “Festivalin 10.yaşını kutluyor olması”na rağmen bunun üzerinden farklı yaşlarda ve statülerde kadın ve erkeklerin toplumsal cinsiyet rolleri üzerine düşünmelerini sağlamak, birçok ilden katılımın yüksek sayıda olması festival ekibi tarafından amaca ulaşıldığı şeklinde yorumlandı.

Sergilenmeye değer 76 eser 4-20 Mayıs 2007 tarihlerinde İbrahim Çeçen Vakfının desteği ile IC Sanat Galerisinde sergilenecek. Yine 4 Mayıs 2007’de ödül töreni ile sergi açılışı da yapılacaktır.

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 18 Mart 2009 14:03:03

6

kadın gücüne dair özel bir festival

Yandex.Metrica