Asasız Musa Çin'de ana yarışmada posteri

Aydın Orak'ın yazıp yönettiği Asasız Musa filmi Çin'in Oscar'ı olarak kabul edilen 9. FIRST International Film Festival Xining ana yarışmaya seçildi.

20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da öldürülen Kürt aydın Musa Anter'in hayatının bazı dönüm noktalarını anlatan Asasız Musa 3 Ekim 2014 ve 29 Mayıs 2015'te iki kez vizyona girdi.

Aydın Orak'ın ilk uzun metrajlı filminde Anter'in üç çocuğu da rol aldı.

Dünya prömiyerini İstanbul Film Festivali'nde yapan Asasız Musa, Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ankara Uluslararası Film Festivali'nin yanı sıra Uluslararası Alexandria Film Festivali'nde de Türkiye'yi temsil etmişti.

Kürt aydın Musa Anter'in yaşamındaki dönüm noktalarını metaforik bir dille konu alan yönetmen Aydın Orak'ın ilk uzun metraj sinema filmi "Asasız Musa"  4 yıllık çalışma sürecinin ardından Mardin merkez, Nusaybin, Akarsu ve Musa Anter'in doğduğu köy olan Zivinge'de çekildi. Filmde Anter'in yaşamını 10 oyuncu canlandırıyor.

Filmin hikayesi

Musa Anter'in çocukları Anter Anter, Dicle Anter ve Raşan Anter de filmde rol alırken, evinin yanındaki çınar ağacından esinlenerek adını Çınar koyduğu yeğeni de oynuyor. 

Filmde karakter devamlılığı oyuncularla değil, karakteri simgeleyen fötr şapka, pardösü ve tahta bavul ile sağlandı. Metafor ve imgelerle anlatılan filmde Anter'in yaşarken kullandığı nesnelere de yer verildi.

Katledilen Kürt bilgesi Musa Anter'in hayatını, 7 yıldır tiyatro sahnesinde canlandıran yönetmen-oyuncu Aydın Orak, Anter'in, politik esprilerini,  mücadelesini, halklar arasında adeta barış köprüsü örercesine kurguladığı yaşamını ve katledilişini beyaz perdeye taşıdı.

Anter'le özdeşleşen fötr şapka, bavul gibi öğelerin kullanıldığı filmi izleyenler, hem Anter'in kendilerinde bıraktığı izle hem de Türkiye'deki aydın cinayetleri ile bir kez daha yüzleşecek.

Son Yorumlar (1)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 17 Temmuz 2015 12:58:41

7

Umarım ödülü alır bu tarz filmler hep yapılmalı aydınlarımıza sahip çıkmalıyız türk ve kürt ayrımı yapmak çok yanlış vurarak öldürerek bir yere kimse varamaz bu nefreti artırmakdan başka bir şeye yaramaz hoşgörüyle farklılığın bir renk olduğunu kabul edersek daha sevgi dolu barış dolu bir ülke olabiliriz umarım film ödülü alır son yıllarda filmlerimiz her ülkede aday oluyor ve ödül alıyor gurur verici umarım ödülüde alır film ekibine başarılar dilerim şansları bol olsun.

Yandex.Metrica