Uzaklarda Arama İçin Bir Tır Kostüm… posteri

Yağmur Ünal'ın yapımcılığını yaptığı filmin yönetmeliğini yapan Türkan Şoray filmin kostümlerini titizlikle hazırlattı. Usta kostüm tasarımcısı Baran Uğurlu ile çalışan Şoray filmin hazırlık sürecinde kostüm tasarım ekibiyle saatler süren toplantılar yaptı.

Üç ay boyunca tasarım ve hazırlık yapan kostüm ekibine en büyük desteği Türkan Şoray verdi. Filme sadece pavyon kostümleri için 1500 den fazla kostüm hazırladı. Tasarımcılar, Türkan Şoray'ın eski filmlerinde pavyon sahnelerinde kullandığı kıyafetleri de örnek alarak çalıştılar. Bu arada Türkan Şoray, Devlerin Aşkı filminde giydiği kırmızı elbisesini de filmde kullanılmak üzere verdi. 

 

Bu süreç içerisinde 2000 metreyi aşkın kumaş kullanıldı. Türkan Şoray'ın eski filmlerindeki kostümlerine benzerlik sağlamak için 600 metre kumaş dokutulup sonrasında baskı yapıldı. 5 terzi atölyesi aynı anda çalıştı. Bu süreçte kostüm tasarım ekibinin en büyük şansı Türkan Şoray'ın eski filmlerinde kostümlerini kendisinin tasarlamasıydı.

 

Filmin kostümleri için ayrıca 500 adet vintage parça kiralandı. Ve tüm bunlar sadece pavyon saheleri için yapıldı. Köylüler için 2000 metre kumaş kullanılarak basma elbiseler, şalvarlar hazırlandı. Toplamda tüm film için 5000 metreyi aşan kumaş kullanıldı. Bu işin tasarım sürecinde kostüm departmanında 8000 parça kostüm ve aksesuar üretildi. Filmin pavyon sahnelerinde kullanılmak üzere sadece 500 parça ayakkabı satın alındı kiralandı veya yapıldı.

Son Yorumlar (2)

şabanoviç avatar şabanoviç 06 Ağustos 2015 01:17:16

10

bu filmi çok merak ediyorum

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 03 Ağustos 2015 19:25:10

10

Türkan şoray yıllar sonra yönetmenlik yapacakmış çok sevindim ama arada 34 yıl var sinemaya epey uzun aralarda çok iyi geri dönüşler olmuyor umarım türkan şoray iyi bir film yaparda bunu yıkan yönetmenlerden olur yağmur ünalıda tebrik etmek gerek sin emaya para yatırması takdir edilecek bir şey bakalım ilk oyunculuk deneyimde başrolde nasıl bir performans gösterecek keşke önce dizilerde oyunculuk yapsaydı ama anne türkan şoray babada cihan ünal olunca umutluyum filmi merakla bekliyorum.

Yandex.Metrica