Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

“The Seed’i boğaz kenarında olduğu için yerin altına yaptık”

10 Ağustos 2015 03:00

Mimar Nevzat Sayın yapımı ve proje aşaması 9 ay süren en ince detayına kadar bizzat yakından ilgilendiği Emirgan Sabancı Müzesi’ndeki çok amaçlı etkinlik merkezi “The Seed” i neden bitki tohumuna benzettiğini açıkladı. Sayın, “Buranın görünümü,  arsanın sınırlı olması ve müzenin bahçesindeki fıstık çamlarının kesilmemesi gerektiği ve ayrıca arka tarafta Sabancı ailesinin evi olması nedeniyle kendiliğinden ortaya çıktı. The Seed yumurta görünümüne sahip. Bunun da faydası ses akustiği çok mükemmel, salonun her yerinde ses kalitesi aynı” dedi.

Emirgan’daki Sabancı Müzesi bahçesinde çok amaçlı salon olarak kullanılan “The Seed” in mimarı Nevzat Sayın etkinlik merkezi ile ilgili bilgiler verdi.  Sayın, “Sevil Sabancı’nın evini yapıyordum. Burası gündeme geldi. Boğaz kenarına yeni bir yapı yapmak çok doğru gelmiyor bana, mümkün olsa etraftakileri azaltmak gerek bundan dolayı bu etkinlik merkezini yer altına yaptık. Buranın görünümü;  arsanın sınırlı olması ve fıstık çamlarının kesilmemesi gerektiği için, ayrıca arka tarafta Sabancı ailesinin evi olması nedeniyle kendiliğinden ortaya çıktı. Yumurtaya benzedi, reklamcılar tarafından bitkiye benzetildi. Yumurtanın üstündeki teras yaylı süspansiyonla taşınıyor. ” dedi. mansuryıldırım

13 Ağustos 2015 19:51

Fıstık çamlarının kesilmemesi çok güzel düşünce belki bazılarına önemsiz gelebilir ama böyle önemsemeye önemsemeye istanbul beton yığınına döndü emirgan sabancı müzesindeki çok amaçlı etkinlik merkezini çok merak ediyorum mimar nevzat sayın umarım bütün mimarlara hatta bütün istanbullulara örnek olur.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica