Altyazı'nın Eylül sayısı bayilerde posteri

Altyazı Aylık Sinema Dergisi Eylül sayısında, 2011 yılında genç yaşta hayata veda eden ünlü şarkıcı ve besteci Amy Winehouse’un hayatını konu alan Amy adlı belgeseli kapağına taşıyor. Sanatçının başarı basamaklarını nasıl tırmandığını ve şöhretin onu nasıl yıprattığını gözler önüne seren Asif Kapadia imzalı sıradışı belgesel, dergide Engin Ertan ve Duygu Aytaç’ın kaleme aldığı iki farklı değerlendirme yazısıyla ele alınıyor.

Endonezya’da 1960’lı yıllarda yaşanan katliamların faillerinin öyküsünü anlatan Öldürme Eylemi’nin (The Act of Killing) tamamlayıcı filmi Sessizliğin Bakışı (The Look of Silence), geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanmıştı. Fırat Yücel’in kayıplarla ve ölümle yüzleşmeyi sarsıcı bir şekilde anlatan filme dair geniş inceleme yazısının yanında, Melis Behlil’in yönetmen Joshua Oppenheimer ile yaptığı söyleşi de bu ay dergide okunabilir.

Resmî söylem tarafından hep geri kalmışlığın mekânı olarak tanımlanan Kürt coğrafyası, 2000’lerde yapılan filmlerde farklı boyutlarıyla ele alınmaya başladı. Ayça Çiftçi’nin kaleme aldığı kapsamlı inceleme yazısı, Kürt coğrafyasının perdedeki yansımalarını hatırlatıyor ve Bakur belgeseliyle birlikte mitik dağ imgesinin somut bir mekâna dönüştüğünü ortaya koyuyor.

Rojava Film Komünü, Türkiye sınırının hemen öte yakasında, yeni yaşam deneyimiyle bütünleşen bir sinema kültürü oluşturmak amacıyla yola çıkmış. Komünün aktif üyelerinin ve son dönemde bölgede çekim yapan belgeselcilerin görüş ve yorumlarını alan Aslı Özgen Tuncer ve Suncem Koçer, Rojava’da sinema yapma çabası ve hayalinin yarattığı heyecanı anlatıyor.

ALTYAZI’da ayrıca

Sicario: Denis Villeneuve’den Meksika’da geçen kanlı bir polisiye

True Detective: Dizinin ikinci sezonu mercek altında

Son Gösteri (The Last Picture Show): Peter Bogdanovich’in Yeni Hollywood klasiği

Hatıraların Masumiyeti: Masumiyet Müzesi’nin evrenini sinemaya taşıyan belgesel

Hitler’e Suikast (Elser): Oliver Hirschbiegel’den bir kahramanlık hikâyesi

A Most Violent Year: Mafyalaşan piyasanın kanlı yüzü

While We’re Young: Noah Baumbach’ın penceresinden kuşak çatışması

Yüzündeki Sır (Phoenix): Christian Petzold’dan II. Dünya Savaşı’nın ertesinde geçen tekinsiz bir öykü

Beden (Cialo): Bedene dair öykü ve imge enflasyonu

Ant-Man: Hicivli bir süper kahraman öyküsü

Pixels: Oyun kültürünü anlamaktan uzak bir ‘oyun filmi’

Artık Hayellerim Var: Gençlerin sinemasının belgeseli

Basit Sorular: Yekta Kopan’ın bu ayki soruları Victoria filmine

Ayın Kısası: Esme Madra’dan Meşakkat ve Karısı

Bir An: Murat Özyaşar Kader’i (2006) kaleme aldı

+Hediye Afiş: Küçük Prens (Le Petit Prince)

Son Yorumlar (1)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 31 Ağustos 2015 18:44:16

7

Sinema dergileri içinde sadece dergi olarak çıkan altyazı kaldı diğer sinema dergileri internetde yayınlanıyor artık her sayısı gibi bu sayısıda önemli konuları mercek altına almış sinema severlerin alıp okuması gerekli güzel bir dergi.

Yandex.Metrica