Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sinema projelerine rekor başvuru

21 Şubat 2007 00:00
Yeşim Ustaoğlu, Çağan Irmak, Erden Kıral, Ali Özgentürk ve Mustafa Altıoklar gibi ünlü yönetmenler de projeleriyle yarışacak. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Selahattin Ertaş:”Türk sinemasında pozitif bir gidişat söz konusu. Bu ivme insanların bu alana para kazanabilecekleri gözüyle bakmalarına imkan sağlıyor” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının sinema projelerine vereceği destekten yararlanmak için bu yıl 439 başvuru yapıldı. Başvuru yapanlar arasında ünlü yönetmenler de bulunuyor. En fazla başvuru 136 proje ile “Senaryo Yazım ve geliştirme” dalında oldu. Bir önceki yıla oranla 90 proje ile “Uzun Metrajlı Kurgu Film” dalında artış kaydedildi.

Geçen yıl yapılan 356 başvurudan 54’ü uzun metrajlı kurgu film dalında olmuştu. “Amatör Projeler”de 105, “Belgesel Yapım ve Geliştirme”de 100, “Animasyon”da 3 başvuru gerçekleşti. Başvuru sırasındaki yoğun talep nedeniyle Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğünde, proje dosyalarına yer bulmada sıkıntı çekildiği bildirildi.

Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Selahattin Ertaş, bu yıl başvurularda yaşanan artışı üç faktöre bağladıklarını söyledi. 2002’de sadece yüzde 8 olan yerli filmleri izleme oranının 2007 yılı başında yüzde 50’ye ulaştığını belirten Ertaş, “Bu tabii ki sinema sektörünün iştahını kabartan, teşvik eden bir unsur. Bu ivme insanların bu alana para kazanabilecekleri gözüyle bakmalarına imkan sağlıyor” dedi.

Geçen yıllarda projelerin sadece yüzde 30’una destek verebildiklerini anlatan Ertaş, kanun değişikliğiyle bu yıl oranın yüzde 50’ye çıktığını ve bunun sektörü teşvik ettiğini kaydetti. Kanun değişikliğinden önce, yıl içinde bitirilemeyen projelere ödeme yapılamadığını anlatan Ertaş, artık projenin yüzde 50’sini geçmemek üzere, sonraki yıla da destek aktarmanın mümkün olduğunu belirtti. Ertaş, “Bu da insanların daha rahat çalışmasını sağlayan bir durum oldu” diye konuştu.

Ertaş, bu yıl sinemaya destek için 6 milyon YTL ayrıldığını, ancak geçen seneden aktarılan 5 milyon YTL ile toplam rakamın 11 milyon YTL olduğunu kaydetti. Ertaş, 5224 sayılı kanunun 11. maddesi gereği Maliye Bakanlığından alacakları olduğunu ve bu konuda da görüşmeler yaptıklarını belirtti. Hangi kategoriye ne kadar destek verileceğine Sinema Destek Kurulunca karar verileceğini kaydeden Ertaş, ancak genelde yüzde 70’inin uzun metrajlı filmlere ayrıldığını bildirdi ve sinema projelerine destek için ikinci başvuru sürecinin 16 Nisan’da başlayacağını söyledi.

Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, ünlü yönetmenler de proje başvurularında bulundu. Destek için yarışacak bazı projelerin isimleri ve yönetmenleri şunlar: “Pandora’nın Kutusu” (Yeşim Ustaoğlu), “Süt” (Semih Kaplanoğlu), “Ulak” (Çağan Irmak), “Pisuvar Tedirginliği” (Mustafa Altıoklar), “Cennet” (Biray Dalkıran), “Zeytin Dalı” (Mustafa Şevki Doğan), “Beyaz Sürgün” (Tolga Örnek), “5 Kilometre” (Ünal Küpeli) “Serçe Kuşları” (Kani Rüzgar Şavata), “Görünmeyen” (Ali Özgentürk), “Vicdan” (Erden Kıral), “Roz’un Sonbaharı” (Handan Öztürk), “Bir Kaplumbağanın Hayatı” (Kemal Seden), “Komutan” (Yalçın Kümeli), “Kurgu” (İ.A. Ulaş İnanç), “Fikret Bey” (Selda Köksal Çekiç), “Mutluluk” (Abdullah Oğuz), “Son Buluşma” (Nesli Çölgeçen) “Kan Çiçekleri” (Korhan Yurtsever), “Lüks Hayat” (Ezel Akay), “Dinle Meydan” (Yücel Çakmaklı), “Anka Kuşu” (Mesut Uçakan), “Karadeniz’e Balad” (Yusuf Kurçenli), “Agent” (Semir Aslanyürek), “Yunus Emre” (Mecit Dölek), “Biz Evrimi Çok Sevmiştik” (Cem Özer), “Emanet Çeyiz” (Oğuz Makal).Yandex.Metrica