Altyazı Ekim sayısı çıktı posteri

14. FİLMEKİMİ

Altyazı Aylık Sinema Dergisi Ekim sayısında, bu yıl 14.’sü düzenlenen Filmekimi’ni kapağına taşıyor. Todd Haynes’in merakla beklenen Patricia Highsmith uyarlaması Carol’dan Noah Baumbach’ın New York’u mesken tutan yeni filmi Bayan Amerika’ya (Mistress America), Filmekimi programından kaçırılmaması gereken on filmle ilgili inceleme yazıları bu ay Altyazı’da okunabilir.

45 YIL

İki eşcinsel erkeğin iki güne sığan aşkını anlatan Hafta Sonu (Weekend) ile büyük bir çıkış yapan Andrew Haigh, 45 Yıl’da (45 Years) kariyerinde yeni bir doruk noktasına ulaşıyor. Huzurlu ilişkileri bir mektupla sarsılan yaşlı bir çiftin öyküsünü ele alan 45 Yıl, tekinsiz bir evlilik portresi ortaya koyuyor. Dergide bu ay, Berlinale’de yarışan ve festivalden iki ödülle dönen 45 Yıl ile ilgili Ali Deniz Şensöz’ün geniş bir değerlendirme yazısı yer alıyor.

BULANTI

Bekleme Odası’nın bıraktığı yerden devam eden Bulantı’da, yönetmen Zeki Demirkubuz bir kez daha başrolü üstleniyor. Bulantı’yı Demirkubuz’un Yazgı, İtiraf ve Yeraltı filmlerindeki karakterlerin gölgelerini takip ederek inceleyen Abbas Bozkurt, yönetmenin sinemasını mercek altına alıyor.

MR. ROBOT

Occupy Wall Street’in “Biz %99’uz” sloganından hareket ederek anti-kapitalist bir hacker öyküsü anlatan popüler TV dizisi Mr. Robot, izleyicilerin borçlarını silmeye kadar varan sosyal medya kampanyalarıyla da adından söz ettirmişti. Son yılların en heyecan verici TV dizilerinden sayılan Mr. Robot üzerine Fırat Erdoğmuş’un kaleme aldığı geniş inceleme yazısı Altyazı’nın Ekim sayısında okunabilir.

ALTYAZI’da ayrıca

Wes Craven: Ağustos ayında hayatını kaybeden korku ustasının kariyerine bakış

Deniz Gamze Ergüven ile söyleşi: Ödüllü Mustang’in yönetmeniyle ilk filmi üzerine

Ben Kimim? (Kein System ist sicher): Seyirciyi hack’leyen film

Sessizliği Bakışı (The Look of Silence): Soykırımın hayaletleri

İlişki Durumu: Kaçamak (She’s Funny That Way): Peter Bogdanovich’ten Hollywood klasiklerine selam

Everest: Bir ‘fetih’ öyküsü

Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı (Mr. Holmes): Sherlock Holmes evrenine kayda değer bir katkı

Ziyaret (The Visit): M. Night Shyamalan’dan özüne dönüş denemesi

Kod Adi: U.N.C.L.E. (The Man from U.N.C.L.E.): Guy Ritchie’nin casusluk komedisi

Basit Sorular: Yekta Kopan’ın bu ayki soruları Minyonlar (Minions) filmine

Ayın Kısası: Cana Bilir-Meier’in Semra Ertan filmi

Bir An: Birgül Oğuz Arizona Rüyası’nı (Arizona Dream, 1992) kaleme aldı

+Hediye Afiş: Marslı (The Martian)

Son Yorumlar (1)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 08 Ekim 2015 07:57:06

7

Altyazı nın bu ay ki sayısında epey güzel bölüm var özellikle bulantı filmi üzerine zeki demirkubuz filmlerine bakış ve wes craven in kariyerine bakış bölümleri ilgi çekici okumaya değer güzel bir sinema dergisi bu sayısıda kaçırılmaması gerek sayıla rından.

Yandex.Metrica