Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nde geri sayım

11 Kasım 2015 12:00

Dünyanın en prestijli kısa film ödüllerinin verildiği platform olma hedefini sürdüren III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, sinemanın gelişmesine katkı sağlayacak yeteneklerin filmleri ile çok önemli eğitim ve atölyeleri ile 20 Kasım’da başlıyor.

20-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde filmler En İyi Ulusal Kısa Kurmaca, En İyi Ulusal Kısa Belgesel, En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Ve En İyi Uluslararası Kısa Belgesel kategorilerinde yarışıyorlar. Ayrıca, İstanbul Medya Akademisi’nin Genç Yetenekler Ödülü de festival kapsamında verilecek.

Uzun metrajda da iddialı

Türkiye’de ve dünyada etik, estetik ve teknik bütünlüğe sahip sinema filmlerinin gelişmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Filmler kategorisi de yarışacak. Festival, kısa filmlerde olan iddiasını uluslararası uzun metraj filmler kategorisinde 50.000 Dolarlık ödül ile pekiştiriyor. Türk ve dünya sinemasının seçkin örneklerinin yer alacağı festivalde verilecek ödüller, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Festival Başkanı Ogün Şanlıer, “Festivalimizle ulusal ve uluslararası kategorilerdeki kısa film yarışmalarımıza 111 ülkeden 2621 başvuru alarak kısa film alanında genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Bu yıl ilk kez yarışma kategorilerimiz arasında 365 başvuru ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’na yer vererek evrensel sinema tecrübelerini festival takipçilerimizle paylaşmaktan mutluyuz.” Dedi.

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Genel Sanat Yönetmeni Kamil Koç, festivalin önemine “Dünya sinema literatüründe Türk sineması diye bir olgu yok. Maalesef, Fransız sineması ile Amerikan sineması arasında sıkışmış bir sinemamız var. Festival olarak bu noktada yeteneklere katkı sağlayarak önünü açma amacımızı gerçekleştiriyoruz. Okyanusta bir damla tavrıyla ortaya iyi şeyler koymak istiyoruz. Henüz üçüncü yılımızda iddiamızı ispatlamamız da bunun simgesidir.” sözleriyle dikkat çekti.

Hollywood’un oyuncu koçu Susan Batson’la workshop

Üçüncü yılında ilk kez uluslararası uzun metraj film ödülü dalında da yarışma açanUluslararası Boğaziçi Film Festivali, usta sinemacıların katılacağı paneller, forumlar, atölye çalışmaları ile bu sene sinemaseverler ile buluşacak. Ayrıca Jennifer Connelly, Tom Cruise, Nicole Kidman, Liv Tyler gibi ünlü Hollywood oyuncularının koçluğunu yapan Susan Batson, masterclass dersleriyle ünlü Türk oyuncularıyla ilk kez bir araya gelecek.

Türkiye prömiyeri platformu Uluslararası Boğaziçi Film Festivali

Üçüncü yılında da 10 filmin Türkiye prömiyerine evsahipliği yapacak Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, geçtiğimiz iki senede olduğu gibi ilklere sahne olacak.

Uzun yarışmada yer alacak Borderless (24 Kasım 2015 Salı, 18:30, Atlas Büyük Salon),Our Every Day Life (25 Kasım 2015 Çarşamba, 18:30, Atlas Büyük Salon) ve Bir Dostoyevski (Yeraltından Notlar) uyarlaması olan Johnny Walker (26 Kasım 2015 Perşembe, 21:00, Atlas Büyük Salon) filmleri ekiplerinin katılımıyla Türkiye prömiyeri yapacak. Journey To The Shore ise, 21 Kasım 2015 Cumartesi, 21:00, Atlas Büyük Salon) Türkiye prömiyerini yapacak bir başka uzun film olacak.

Kısa film kategorisinde ise, 6 film Türkiye prömiyeri ve 1 film İstanbul prömiyerini yapacak. Belgesel dalında Every Last Child; Dünya sineması alanında ise One & Two,Chasuke's JourneySe Dio VuoleHeavenly NomadicThe LambWondrous Boccaccio prömiyer yapacak.

Atölyeler ve Söyleşiler ile adım adım sinema

Sinema filmlerinin gelişerek dinamik bir yapıda ilerlemesini hedefleyen festival kapsamında, bu yıl yapılacak atölyeler ile film yaratım süreçleri ilk adımından son adımına ele alınıyor. Yamaç Okur ile “Yaratıcı Yapımcılık”, Derviş Zaim ile “Senaryo Yazımı ve Film Yapımı” , Ümit Ünal ile “Sinemada Hikaye” ve Dolunay Soysert ile “Oyunculuk Atölyesi” çalışmaları; Yüksel AksuNesli ÇölgeçenBelçim Bilgin ve Engin Hepileri’nin de katılacağı söyleşiler ile genç sinemacılar alanında usta isimlerle buluşacak.

Hayao Miyazaki’nin Çağdaş Masalları

Dünyaca ünlü Japon manga ve anime sanatçısı Hayao Miyazaki’nin 9 filmi Çağdaş Masallar: Hayao Miyazaki özel bölümü adı altında gösterilecek. 1984’den 2013’e sanatçının önemli filmlerinin yer aldığı seçkide The Wind Rises, Ponyo, Howl's Moving Castle, Spirited Away, Porco Rosso, Kiki's Delivery Service, My Neighbor Totoro, Castle in the Sky, Nausicaä of the Valley of the Wind filmlerinin gösterimleri yapılacak.

Kısa Animasyon Filmler

Kısa animasyon film gösterimlerinde bu yıl 6 yabancı film dikkat çekiyor. Birçok festivale katılan Hırvatistan'dan Lea Vidaković'in ödüllü filmi "The Vast Landscape", Slovenya'dam Julia Kolenakova'nın "The Predators of Transylvania", Rusya'dan Svetlana Andrianova'nın "A Little Star", Almanya'dan Florian Grolig'in "In the Distance", Estonya'dan Riho Unt'un "The Master" ve Litvanya'dan Ignas Meülinas'ın "Woods" adlı kısa animasyon filmleri de Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nde gösterime girecek filmlerden bazıları.

İstanbul’un İki Yakasını Bir Araya Getiren Festival

Boğaziçi Film Festivali’nde film gösterimleri bu yıl da İstanbul’un her iki yakasını bir araya getiriyor. Avrupa yakasında Beyoğlu Atlas (Büyük Salon), Atlas 2, Majestik ve Tarık Zafer Tunaya sinema salonlarında; Anadolu yakasında ise Tepe Nautilus Cinemaximum sinema salonunda sinemaseverlerle buluşacak.

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için:

http://bogazicifilmfestivali.com

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’ni sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/ BogaziciFilmFestivali

twitter.com/BogaziciFilm

instagram.com/bogazicifilmfest

youtube.com/ BoğaziçifilmFestivali

#bogazicifilmfestivalimansuryıldırım

12 Kasım 2015 09:22

Gerçekten bu yıl epey dolu dolu festivaller yapılıyor boğaziçi film festivalininde kısa film dışında uzun metraja yer vermesi çok güzel olmuş ama anlamadığım neden uzun metrajda sadece yabancı filmler var türk filmleride olsa daha güzel olurdu umarım boğaziçi film festivali yıllarca devam eder.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica