Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

26. Uluslararası İstanbul Film Festivali Yaklaşıyor...

13 Mart 2007 00:00
Gösterdiği filmlerin niteliği ve çeşitliliğiyle önder konumunu koruyan, uluslararası sinema endüstrisinin nabzını tutan İstanbul Film Festivali bu yıl, 2006 ve 2007’nin yeni yapıtlarının yanı sıra unutulmaz klasik filmler ve sinema tarihinin usta yönetmenlerinin başyapıtlarından seçmeler içeren 20 bölümde 235 filmden oluşan bir program sunacak sinemaseverlere.

26. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin biletleri 17 Mart Cumartesi günü satışa çıkıyor. 17 – 30 Mart tarihleri arasındaki indirimli ön satış döneminde 30 adetin üzerinde bilet alan sinemaseverler için %15 indirim uygulanacak.

Sinemaseverler, indirimli biletlerini; Beyoğlu’nda Emek ve Atlas ile Kadıköy’de Rexx sinemalarında açılacak gişelerden ve Biletix üzerinden satın alabilecekler. Festival’de hafta içi gündüz seansları yine yalnızca 2,50 YTL’den satılacak.

Festival Sponsoru AKBANK’ın Axess kart sahipleri, hafta içi gündüz seansları hariç tüm festival filmlerinin biletlerini % 20 indirimle alabileceklerini bir kez daha hatırlatalım. FESTİVAL MERKEZİ : YENİ MELEK

26. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin merkezi Yeni Melek olacak. 900 kişilik Yeni Melek salonunda film gösterimlerinin yanı sıra festival konuklarıyla söyleşiler de düzenlenecek. Beyoğlu’nun en geniş ve yeni mekânlarından Yeni Melek, sabah yapılacak basın gösterimleri ve festivale akredite olan tüm basın mensuplarına açık olan basın odasıyla festivalin basın merkezi olarak da hizmet verecek. Bu mekân ayrıca festival boyunca bazı geceler film gösterimlerinin ardından düzenlenecek After Party’lere de ev sahipliği yapacak. Festival Merkezi Yeni Melek’te İstanbul Film Festivali boyunca açık olacak kafeyi Asmalımescit’in gözde mekanlarından Otto işletecek. Festival izleyicilerinin iki film arasında buluşma noktası Yeni Melek’teki Otto olacak.

FESTİVAL JÜRİLERİ
ALTIN LALE (ULUSLARARASI YARIŞMA) JÜRİSİ
26. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale Jüri başkanlığını, festivalin ilk Altın Lale Ödülü’nün sahibi usta yönetmen Michael Radford üstleniyor. İstanbul Film Festivali’nde 1985 yılında verilmeye başlanan Altın Lale Ödülleri’nin ilkini 1984 adlı filmi ile kazanan Michael Radford, 26 yıl sonra bu kez Altın Lale Jüri Başkanı olarak İstanbul Film Festivali’nde ödül verecek.

15 filmin katıldığı Uluslararası Yarışma’yı değerlendirecek olan Altın Lale Jürisi’nde birkaç sene önce İstanbul Film festivali’nin en beğenilen filmi olan Yeni Başlayanlar için İtalyanca\'nın yönetmeni Lone Scherfig; Noi Albinoi ve Tutunamayanlar / Dark Horse’un yönetmeni genç sinemacı Dagur Kari, İsrail Film Vakfı Başkanı Katriel Schory, ünlü Alman oyuncu Udo Kier, Türkiye’den ise yönetmen Zeki Demirkubuz ve oyuncu Tilbe Saran yer alıyor.

ULUSAL YARIŞMA JÜRİSİ
Bu yıl 16 filmin yer aldığı Ulusal Yarışma’nın jüri başkanlığını ünlü yönetmen Ferzan Özpetek üstleniyor. Gazeteci-yazar Yıldırım Türker, oyuncu Mehmet Günsür, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Genel Sekreteri ve Münih Film Festivali Yöneticisi Klaus Eder ve oyuncu Işıl Yücesoy jürinin diğer üyeleri.

YILIN EN İYİ TÜRK FİLMİ SEÇİLİYOR!
İstanbul Film Festivali’nde “Türk Sineması” temasının sponsorluğunu yine Türk sinemasına, film üretimine önemli destek veren Efes Pilsen üstlendi. Efes Pilsen, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FİPRESCİ) Jürisi tarafından Ulusal Yarışma’ya katılan filmler arasından seçilecek bir filmin yönetmenine bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere “Onat Kutlar’ın anısına” bir para ödülü verecek.

Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde “Yılın En İyi Türk Filmi” ödülü için yarışmak üzere 30’a yakın film başvurusu yapıldı. Ulusal Yarışma kapsamında, jürinin karşısına çıkacak 16 film şunlar:

• Barda / Serdar Akar
• İklimler / Nuri Bilge Ceylan
• Kader / Zeki Demirkubuz
• Mavi Gözlü Dev / Biket İlhan
• Zincirbozan / Atıl İnaç
• Takva / Özer Kızıltan
• Mutluluk / Abdullah Oğuz
• Çinliler Geliyor / Zeki Ökten
• Beynelmilel / Sırrı Süreyya Önder-Muharrem Gülmez
• Adem’in Trenleri / Barış Pirhasan
• Küçük Kıyamet / Durul Taylan & Yağmur Taylan
• Eve Dönüş / Ömer Uğur
• Polis / Onur Ünlü
• Sis ve Gece / Turgut Yasalar
• Hokkabaz / Cem Yılmaz & Ali Taner Baltacı
• Cenneti Beklerken / Derviş Zaimenigmacuture

18 Mart 2009 13:56

favori filmim Barda / Serdar Akar"dır.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica