Datça'da sinema keyfi başladı posteri

Datça Belediyesi ve Engelim Olmayın Derneği iş birliği ile Bülent Ecevit Kültür Merkezi içinde 56 kişilik sinema salonu, yüksek teknoloji barındıran altyapısı ile Datçalı sinema severlerin hizmetinde.

Ülkemizdeki sinema seyircisinin son yıllarda rekor seviyeye ulaşmasına rağmen, Datça’da hiç bir sinema salonun olmayışı, hatta en yakın sinema salonun 70 Km uzaklıktaki Marmaris ilçesinde olmasından dolayı, Datça halkının sinemaya özlemi son yıllarda had safhaya ulaştı. Yerel nüfusu 21.000 olarak belirtilen Datça ilçesinin nüfusu yaz aylarında tatilcilerin akını ile birlikte 200.000 civarına kadar artmaktadır.

“Datça’da Engelsiz Yaşam” sloganı ile yola çıkan Engelim Olmayın Derneği öncülüğünde kurulan Sine Datça sineması, başta Datça Belediyesi ve Datça Kaymakamlığı olmak üzere tüm STK’lar tarafından da desteklenmektedir. Bilet gelirlerinin tamamının “Datça’da Engelsiz Yaşam” projesi kapsamında değerlendirileceğini öğrenen film dağıtım şirketleri, vizyon filmlerini gecikmeden Sine Datça’ya göndermeye başladılar.

Yaz aylarında ise Datça Limanında bulunan anfi tiyatroda kurulacak olan sinema sistemi sayesinde, her seansta yaklaşık 3 bin kişiye açık havada  sinema keyfi yaşatmak için hazırlıklar süratle devam ediyor.

Benimle Sinemaya gider misin?

Engelim Olmayın Derneği’nin başlattığı yeni bir kampanya olan “Benimle Sinemaya gider misin?“ projesi kapsamında Sine Datça’da engelli vatandaşlarımız bedelsiz film izlemektedir. Ayrıca yanında bir engelliyle gelenlerden de ücret alınmamaktadır. Gündüz senaslarında çocuk filmlerinin oynatıldığı Sine Datça’da ödeme imkanı olmayan çocuklarımızdan da ücret alınmamaktadır.

Gerçek sinema mı?

Datça halkı nerdeyse bir film senaryosu olabilecek bir edayla Sine Datça yönetimine sorular yöneltiyor. Özellikle gençler ve çocukların ilk sorusu “gerçek sinema mı bu?” oluyor. 

Sine Datça, 2K ve 3D gösterim yapan, Dolby kalitesinde ses sitemiyle donatılmış modern bir sinema salonudur.

Salona girip film izleyen gençlerin ilk tepkisi ise alkışlarla seviçlerini göstermek şeklinde olmaktadır.

İyi seyirler…

Son Yorumlar (1)

M.Y avatar M.Y 24 Kasım 2015 15:13:15

7

Datça halkı için sevindirici bir olay onlara sinema dolu keyifli zamanlar dilerim.

Yandex.Metrica