Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ana Yurdu'na Tiflis'ten en iyi film ödülü

7 Aralık 2015 03:00

Dünya prömiyerini Venedik Uluslararası Film Festivali'nde yapan ve Asya'nın Oscarları sayılan 9. Asya Pasifik Film Ödülleri'nde (APSA) En İyi Senaryo Ödülü'nü kazanan Ana Yurdu, 16. Tiflis Uluslararası Film Festivali'nde en iyi film ödülünü aldı. Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te gerçekleştirilen törende en iyi filme verilen Altın Prometheus ödülünü filmin yapımcılarından Olena Yershova aldı.

Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Senaryo, En İyi Kadın oyuncu başta olmak üzere toplam 5 ödül alan Ana Yurdu, Avrupa'nın en prestijli film festivallerinden 31. Varşova Film Festivali'nde FIPRESCI (Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu) Ödülü'nü kazanmış ve  NETPAC (Asya Filmleri Teşvik Ağı) jürisi tarafından En İyi Asya Filmi seçilmişti. Film, festival yolculuğuna 39. Göteborg Uluslararası Film Festivali ve Black Movie Cenevre Uluslararası Film Festivali ile devam edecek.

 

Yönetmenliğini Senem Tüzen'in yaptığı, Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş'ın başrollerini paylaştığı Ana Yurdu, romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin'le, beklenmedik bir şekilde ziyaretine gelen annesi Halise'nin gerilimi an be an yükselen hikayesini anlatıyor. Film, kız evlat olmanın Türk toplumunda karşı karşıya kaldığı belli psikolojik zorlukları incelerken, anne-kız ilişkisinin doğasına da ışık tutuyor.

Yapımcılığını Zela Film'in üstlendiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle Niğde'de çekilen filmin görüntü yönetmenliğini Vedat Özdemir yaptı.  

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu'ndan Ohad Landesman:

"Güçlü ve yoğun bir insanlık dramı, sizi nefessiz bırakacak..."

Acımasız ve yıkıcı... Çarpıcı bir samimiyet... Bir kadının son derece dokunaklı, yalnız mücadelesi..."

Türk Sineması'nın geldiği noktayı ortaya koyan güçlü bir örnek... Yeni ve yaratıcı!"M.Y

9 Aralık 2015 17:47

Ana Yurdu bir ilk film olmasına rağmen festivallerden epey ödül aldı fragmanı pek beğenmedim ama film bu kadar ödül aldığına göre mutlaka iyidir vizyona girmesini merakla bekliyorum.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica